Vysokoškolské štúdium v zahraničí
22.10.2018
Keď sa na to teraz spätne pozerám , boli sme pri hľadaní ubytovania naozaj nezodpovední.
To, že nás prijali a budeme študovať vo Fínsku, sme obaja, ja aj môj spolubývajúci Filip, vedeli už od mája. Ubytovanie sme začali riešiť na poslednú chvíľu, v podstate až dva-tri týždne pred odchodom do Fínska. Keby nám v tom období nepomohla naša budúca učiteľka z univerzity, zrejme by sme v takých dobrých podmienkach, ako žijeme teraz, nebývali.
Tu je teda pár rád, ktorých by ste sa mali držať, ak chcete, aby váš príchod do krajiny tisícich jazier bol o niečo menej stresujúci.
1. Ubytovanie si hľadajte ešte pred tým, ako vás prijmú
Toto je rada nad zlato. Ak vás niekto bude presviedčať, že na hľadanie ubytovania máte ešte čas, nepočúvajte ho. Ja som sa rozhodla študovať v meste Valkeakoski, ktoré má okolo dvadsaťtisíc obyvateľov. V takom malom meste je ťažké nájsť ten správny byt za dobrú cenu. Navyše tu nemajú internáty. Škola má zmluvu s mestom, ktoré prenajíma študentom niektoré byty, avšak tie sú nezariadené a prenájom je drahší ako keby ste si prenajali byt od súkromníka.
Výhľad na jazero síce nemám, ale škola je od bytu vzdialená cca kilometer a pláž máme hneď za stromami
2. Najrýchlejšie to ide cez agentúru
Fíni majú iný systém ako my. Sú naučení využívať služby, ktoré sú im poskytované, takže aj ubytovanie domáci riešia cez agentúry, Málokedy sa stane, že súkromná osoba prenajíma byt. To bol ďalší z faktorov, prečo sa nám nedarilo nič nájsť.
Kým sme sa však spamätali, bol začiatok augusta a v tom období žiadna agentúra v meste nemala nehnuteľnosť, ktorá by nám vyhovovala.
Ja osobne odporúčam zavolať aspoň do jednej agentúry už okolo marca, dohodnúť sa na konkrétnej predstave vášho budúceho domova a nechať ich pracovať.
3. Nebojte sa osloviť školu
Nadpis neklame – ubytovanie nám naozaj vybavila učiteľka. Ja osobne s touto iniciatívou nič nemám, celé to bola Filipova práca (doteraz ďakujem Bohu, že sa o všetko tak svedomite postaral).
Keď sme asi dva týždne pred odchodom stále nemali kde skloniť hlavu a ja som mu už posielala študentské byty, rozhodol sa o to celé postarať sám. Napísal učiteľke, ktorá s ním mala online pohovor cez skype, vysvetlil jej našu situáciu a vďaka obrovskej zhode náhod mala známu, ktorá sa práve chystala dať zariadený dvojizbový byt s kuchyňou a balkónom do prenájmu.
Celý tento proces sa vyriešil behom asi desiatich dní pred odletom do Fínska. Ale upozorňujem vás - ja som síce mala šťastie, no vy ho nemusíte mať. Filip ešte na Slovensku pôsobil ako maklér a hlavne vďaka jeho skúsenostiam bývame teraz tak, ako bývame.
Vo Fínsku idú ľudia a príroda ruka v ruke, toto jazero je hneď pri starom centre Valkeakoski
4. Papierovačky
Čakala som, že budeme musieť vybaviť viac vecí, ako sme nakoniec vybavovali. V deň, keď sme prišli do Valkeakoski, nás na autobusovej stanici počkala majiteľka bytu, odviezla nás na našu novú adresu, ukázala školu a čo mňa veľmi dojalo: Nakúpila základné potraviny (vau!!).
Ukázala nám celý byt, pivnicu, aj saunu, ktorá v našom paneláku funguje vždy raz v týždni pre všetkých obyvateľov bytovky, a je zadarmo alebo sa dá za poplatok prenajať na určitú hodinu kedykoľvek v týždni. Potom sme už len podpísali papiere, dohodli sa na nájomnom a pani odišla.
Dva dni na to nás šiel Filip nahlásiť do elektrárne – ako nových odoberateľov energie, keďže tu sa účty neposielajú majiteľom nehnuteľnosti ale osobám žijúcim v byte. Faktúra za elektrinu nám chodí každé dva týždne
Verím, že vám moje rady pomôžu a nedostanete sa do zbytočných problémov. Šťastena je vrtkavá, preto sa nespoliehajte na to, že vás zachráni spolubývajúci s maklérskym certifikátom, ale radšej sa k svojmu novému bývaniu postavte zodpovedne a hľadajte ho včas.
Školské byty s výhľadom, ktorý stojí za to
Ak ťa zaujíma viac, o mojich trápeniach a radostiach píšem aj na svojom blogu.