Vysokoškolské štúdium v zahraničí
12.02.2018
Už len pár dní a budú to 4 mesiace, čo som začala žiť a študovať v Holandsku. Mám pocit, že len prednedávnom som si balila kufre a strachovala sa, či vôbec budem niekomu rozumieť.
A teraz?
Mám za sebou prvé oficiálne skúšky, úspešne zvládnuté tri prvé predmety, veľa nových skúseností, kamarátov, zážitkov a samozrejme – milión nových receptov (áno, človek sa aj naučí variť, keď nechce žiť na pečive a polotovaroch a vyzerať ako rozvarené cestoviny zo stredoškolskej jedálne, na ktoré si fakt nechceš pamätať).
Mám pocit, že tu už žijem celú večnosť – toľko som sa toho naučila a zažila. Takže ak sa rozhoduješ, či ísť alebo neísť študovať do zahraničia, ja hovorím: Choď!
A prečo by si mal?
Tu je zopár tipov, ktoré ti môžu uľahčiť tvoje rozhodovanie:
1. Kvalita na prvom mieste
Ak vôbec uvažuješ o vysokoškolskom túdiu v zahraničí, zrejme ti neunikli rôzne rebríčky porovnávajúce jednotlivé univerzity či už v Európe alebo po celom svete. Tieto rebríčky samozrejme hodnotia kvalitu výučby, ale k tomu všetkému patrí taktiež akademická reputácia, úspechy jednotlivcov a tiež vybavenie. A teda, školy umestnené v takýchto rebríčkoch tak aj vyzerajú!
Každý deň prichádzam do komplexu plného obrovských moderných, parádne nadizajnovaných budov s najnovším vybavením, v ktorom mám možnosť sa dozvedieť tie najaktuálnejšie informácie od výborných profesorov. Sem-tam aj s nejakou tou Nobelovkou.
2. Koľkými jazykmi hovoríš, toľkokrát si človekom
Ak máš pocit, že tvoja angličtina (alebo iný cudzí jazyk) na tom nie je až tak dobre, neexistuje lepšia príležitosť pre jej zdokonalenie, ako odísť študovať do zahraničia. Tu inú možnosť ako zlepšenie ani mať nebudeš!
Toto je presne môj prípad – stále mám pocit, že moje jazykové schopnosti na tom v porovnaní s ostatnými nie sú bohvieako, ale každým dňom sa učím viac a viac, a po štyroch mesiacoch dennodenných konverzácií v angličtine mám problém napísať článok po slovensky. Samé „english expressions“ mi chodia po rozume…
A kto vlastne hovorí iba o jednom jazyku? Na mňa sa už dávno začala lepiť holandčina, a to som ešte ani nezačala chodiť na kurz. A taktiež ruština, španielčina, nemčina, dokonca aj hindčina či urdčina... Akých kamarátov si nájdeš, také jazyky sa tiež môžeš naučiť. Minimálne nadávky si určite nenecháš ujsť :)
3. Multikultúrna spoločnosť je cestou k sebarozvoju
Ďalšia z vecí, ktoré na tebe zanechajú nemalú stopu, je spoločnosť. V porovnaní so strednou školou som obklopená ľuďmi, ktorí majú rovnaké záujmy aj podobné inteligenčné predpoklady ako ja, a s ktorými môžem viesť debaty na úplne inej úrovni. A každý je z iného kúta sveta! Každý má v sebe kus cudzej kultúry, náboženstva a iného myslenia. A to otvorí tvoju myseľ do toľkých rôznych sfér, až si uvedomíš, v akej škatuľke si doteraz žil.
4. Úplne nový život
K štúdiu v zahraničí samozrejme patrí aj nový spôsob života. Zo začiatku môže byť veľmi náročné zvyknúť si na to, že ti mamina každý deň nenavarí, neoperie, neožehlí. V konečnom dôsledku by to ale každého z nás jedného dňa dobehlo, no nie?
To, že som od svojej rodiny ďaleko je niekedy ťažké, ale nikdy by som sa nerozhodla inak. Na jednej strane je to veľká zodpovednosť, ale každý si po dosť krátkom čase zvykne a naučí sa všetko potrebné, aby sa o seba dokázal postarať.
A spolu so zodpovednosťou prichádza aj sloboda, ktorú možno zo začiatku preblázniš. Ale aj tým si treba prejsť. Uvedomíš si, že to vôbec nie je také úžasné, ako to vyzeralo, keď nám to rodičia zakazovali. Ja si radšej doprajem výlet a uvidím kus sveta, než sa cítiť na druhé ráno primerane k tomu, čo si vypil :D
Štúdium v zahraničí samozrejme nie je jednoduchá vec, ale prináša oveľa viac výhod ako nevýhod. Možno je to finančne náročnejšie a tiež vyžaduje viac úsilia, ale je to niečo, čo môže zmeniť tvoj život veľmi radikálne. Aj ja som mala svoje dôvody, o ktoré som sa podelila v predchádzajúcom článku.
Takéto príležitosti sa neponúkajú každý deň a možno, ak túto jednu nezoberieš, sa už ani neponúknu. Predsa len, vrátiť sa sa dá vždy.