Vysokoškolské štúdium v zahraničí
31.05.2019
Síce sa bez nich zaobídeš, ale život a vysokoškolské štúdium v Anglicku sú s nimi ľahšie...
1. Ak môžeš, zruš si slovenský paušál
Mnohí slovenskí študenti nemajú anglické číslo, pretože predtým, ako sem prišli, vybavili si najdrahší slovenský paušál. CHYBA. Na komunikáciu s rodičmi ti úplne postačí kredit na slovenskej karte a paušál si kúp v Anglicku. Tvoj život sa od nástupu na univerzitu odohráva práve tu a pravidelne potrebuješ kontaktovať úrady a inštitúcie pre študentov (Angličania nevolajú na zahraničné čísla, keď necháte zmeškaný hovor).
2. National Insurance Number
,,Národné poistné číslo” je alfa a omega.
Je to tvoje identifikačné číslo, ktoré potrebuje tvoj zamestnávateľ, či už to je univerzita alebo kaviareň v centre mesta. Bez neho ťa nenechajú ani utierať prach v knižnici (haha). Veľmi dôležitá rada pre teba: Nenechávaj si to na poslednú chvíľu. Zvoľ si to ako jednu z priorít na začiatku prvého ročníka.
3. Bankový účet
Bankový účet je bežná vec, ktorú by si si mal zabezpečiť, keďže tvoj zamestnávateľ ti v prípade brigády nemôže poslať výplatu na iný ako je tuzemský účet. Táto vecička je bez poplatkov a nemusíš to rušiť ani po odchode na Slovensko. Ja som si bankový účet založil v známej HSBC banke, ktorá je odporúčaná aj profesormi, no bánk je na výber mnoho. Veľmi to záleží od programu a začiatkom semestra zvyknú mať banky pre študentov akcie.
4. Káva
Kávu tu začali piť aj tí, ktorí ju ešte nikdy neochutnali. Môj odbor je náročný (BA Film, Radio and Television) a zahŕňa radio show, TV show, rôzne filmovania, písania scenárov, organizovania setov, rezervácie kamier a stovky ďalších vecí, ktoré potrebuješ k dosiahnutiu dobrej známky (keď ti na nej záleží) a niekedy skrátka niečo potrebuješ na prebratie. Písanie esejí je v prvom ročníku niekedy prekliatie. Môj kamarát ostal v knižnici celú noc do šiestej rána a aj tak ju nedopísal. Bez kávy by to ale nedal vôbec. Chceš či nechceš – jedno espressko ťa neminie. Celý životný štýl sa ti zmení.
5. Zdravý mindset
Nič nie je dôležitejšie ako zdravé a pohodové myslenie. Píšem to ako poslednú vec, pretože pokrýva všetky štyri predošlé. Vysokoškolský život je dosť náročný, a o to viac pre international students. Ale zvykneš si.
Ak však máš čo i len najmenší problém, univerzity majú oddelenie well-beingu, ktoré je pre teba otvorené a pripravené zodpovedať každú otázku. Moment, keď si si hovoril, že to zbalíš a odídeš domov ťa neskôr zocelí a dá perfektnú skúsenosť.
Zaujímaš sa o štúdium v Anglicku? Prečítaj si tiež ako sa Slovákom v UK žije alebo ako si v Anglicku hľadať ubytovanie.