Vysokoškolské štúdium v zahraničí
16.10.2019
Rozmýšľaš nad štúdium v Dánsku, ale nevieš, čo všetko ťa čaká? V tomto článku ti dám základné info o všetkých nástrahách a výhodách štúdia, o ktoré má záujem čoraz viac slovenských študentov - o čom svedčí fakt, že nás Slovákov je tu v prvých ročníkoch najviac.
Po strednej som sa hlásila do Dánska, keďže slovenské vysoké školy pre mňa neprichádzali do úvahy. Nakoniec nastal zlom a ja som odcestovala na rok preč, tzv. „gap year“. Po roku som sa opäť rozhodla prihlásiť, no do iného mesta a na iný odbor – študujem prvý semester v Aalborgu na UCN, odbor Service, Hospitality and Tourism Management.
Ďalšími fajn univerzitami na štúdium v Dánsku sú VIA University College, VIA DESIGN, či International Business Academy.
PAPIEROVAČKY
Tých nebude málo. Residence permit – povolenie na pobyt, následne si požiadať o CPR number, ktoré má každý človek v Dánsku, s ktorým sa môžete preukázať, otvoriť si účet v banke, navštíviť lekára či hľadať si prácu (yellow card).
Ďalej Nem-ID, ktoré sa používa pri online prihlasovaní, európsky zdravotný preukaz, a s bankovým účtom dostávate NemKonto, kde vám bude prichádzať výplata.
Samozrejme, treba mať aj dánske telefónne číslo, napr. LEBARA za 99 DKK : 100 GB internetu, 10 000 minút volania a neobmedzené SMS.
Toto máte cca do dvoch mesiacov vybavené. S residence permit a CPR vám po novom pomáha škola.
ŠKOLA
Ak vám niekto hovorí, že dánske školy nie sú založené iba na teórii, neklame! Škola prebieha tak, že máme veľmi veľa group worku ale aj prednášky. Tie si však nepredstavujte ako u nás – že je v jednej miestnosti 300 ľudí a vyučujúci, ktorý hovorí iba same poučky.
Nás je v triede cca 30 a pred hodinou dostaneme prezentáciu a podklady, ktoré si máme naštudovať. Na prednáške to potom preberáme, po každej téme máme tzv. assignment, na ktorom pracujeme v skupine (3-5 ľudí), čo nám umožňuje teóriu ihneď aplikovať v praxi. No a nesmiem zabudnúť dodať, že naši vyučujúci majú naozaj skúsenosti v tom, čo nás učia.
UBYTOVANIE
Ako som si našla ubytovanie? Haha, cez Facebook skupiny, úplnou náhodou. Do týchto skupín vám odporúčam zapojiť sa hneď po tom, ako sa rozhodnete prihlásiť na školu. Aj keď nebudete aktívni, aspoň budete vedieť, v akých cenách pohybujú izby.
Ja osobne som napísala príspevok, pár ľudí sa mi ozvalo, no vybrala som si izbu, ktorú mi asi cca mesiac pred príchodom zrušili. Áno, presne, bola som zúfalá a nevedela som, čo robiť. Tak som napísala príspevok znova. Nakoniec to šťastne dopadlo, pretože „landlord“ ktorý mi zrušil izbu, mi našiel novú, v ktorej bývam doteraz.
Niektoré školy takisto ponúkajú internáty, ale tie sú niekedy o dosť finančne náročnejšie. Spýtajte sa na InterStudy na možnosti, určite poradia.
STRAVA
Stravovanie nie je vôbec žiadny problém. Myslela som si, že to tu bude drahšie ako na Slovensku, ale keď viete, kde a čo nakupovať, ceny sú naozaj porovnateľné, ba niečo je tu i lacnejšie.
Škola samozrejme ponúka obedy. Sú tu aj food banky – trikrát do týždňa prídete a zoberieme si jedlo ZDARMA. Je tam veľa ovocia, zeleniny, dokonca i mäso. Treba však dávať dobrý pozor na dátum spotreby, ale vždy sa dá vybrať.
Aktuálne zľavy v supermarketoch – etilbudsavis.dk
Oplatí sa nakupovať v: Aldi, Lidl, Netto, Fakta
PRÁCA
Pri hľadaní práce musíte byť veľmi trpezliví, pretože v septembri sa všetci dovalia a potrebujú prácu, najlepšie vhodnú na SU (keď študent ktorý je členom EÚ odpracuje 43 hodín mesačne, má nárok na príspevok od štátu).
Ja bývam v Aalborgu, čo je tretie najväčšie mesto Dánska s veľkým množstvom študentov. Začala som pracovať ako morning delivery, čo netrvalo veľmi dlho, pretože skombinovať vstávanie o tretej ráno a počasie v Dánsku bolo pre mňa nemožné. Našťastie, po množstvách inzerátoch, mailoch a telefonátoch som si našla inú.
Kde hľadať prácu v Dánsku: FB skupiny, Jobindex.dk
DOPRAVA
Ak ste už niekedy boli v Dánsku, viete, že všetci tu majú bicykel. Ak si nedoveziete svoj, určite vám odporúčam jeden zakúpiť. Šetrí to váš čas aj vaše peniaze, pretože mestská doprava je tu celkom drahá (jedna cesta stojí 22 DKK).
Samozrejme, existujú tu mesačné alebo dobíjateľné karty, čo vyjde o trochu lacnejšie, ale bicykel je stále najrozumnejší nápad – dostanete sa ním všade a sú tu oddelené cesty pre cyklistov, čiže je to aj bezpečné. Pridávam dve webové stránky, na jednej nájdeme rozpis spojov a na druhej si môžete založiť kartu na cestovanie.
BUDGET
Ceny za nájom sú celkom vysoké, či už od agentúr alebo súkromníkov. Aby som mala rezervu na čas, keď si budem hľadať prácu plus na stravu a na to, aby som s kamarátmi mohla chodiť von a nebola uzatvorená iba doma, vzala som si cca 3 000 €.
Nenechajte sa tým však odradiť, stretnete tu množstvo ľudí, ktorí budú mať rovnaké problémy ako vy. Spolu to pôjde všetko jednoduchšie a neskôr budete za ťažké začiatky vďační.
Ak vás zaujíma o štúdiu v Dánsku viac, napíšte mi do komentára a rada na ďalšie otázky zodpoviem.