Stredoškolské štúdium v zahraničí
23.12.2019
Môj semester v Amerike sa pomaly končí. Na Slovensku študujem na bilingválnom gymnáziu v Bratislave, ktoré sa svojou výučbou dosť pobodá mojej americkej strednej škole, preto niektoré rozdiely nie sú pre mňa až tak viditeľné ako by mohli byť pre študentov na iných školách. Ale pár sa ich predsa len našlo:
1. Rozvrh sa počas týždňa nemení
Najviac viditeľný rozdiel je v rozvrhu. Študenti majú každý deň rovnaké hodiny v rovnakom poradí počas celého semestra. Na začiatku školského roka si vždy študenti vyberajú predmety na oba semestre a hneď na začiatku roka je zverejnený ich rozvrh na celý rok. Na Slovensku je to nezvyk, keďže máme každý deň iný rozvrh a opakuje sa po týždňoch počas oboch polrokov.
2. Predmety si vyberáte vy
Keďže som v poslednom ročníku, všetky predmety som si vybrala sama. Samozrejme, niektoré hodiny sú povinné a niektoré odporúčané, avšak stále si ich viete prispôsobiť.
Napríklad, pri matematike si môžete vybrať “typ”. Kým na Slovensku sa matematika v každom ročníku zameriava na inú oblasť (štatistika, geometria,...), tu to majú rozdelené na predmety ako Algebra (1,2,...podľa úrovne), Calculus, Statistics a iné. Podobne to funguje aj pri učení sa cudzích jazykov, kde sú osnovy rozdelené podľa úrovne študentov. Ja mám teraz hodiny Spanish 2, moji kamaráti však majú hodinu Honors Spanish.
3. Na hodine stretnete aj starších spolužiakov
Na každej hodine ste s inými ľuďmi a môžete na nich stretnúť aj iné ročníky. V prvom ročníku nie je voliteľných predmetov toľko, ako v tých nasledujúcich. Postupne však toto číslo rastie a vy si potom už vystaviate skoro celý rozvrh iba z predmetov ktoré vás zaujímajú.
4. Domov chodíme neskôr
Škola tu končí okolo 15:20, čo by mohlo byť pre slovenského študenta príliš neskoro. Ja som na Slovensku končila podobne. Študenti tu totiž necestujú domov dlho. Veľa ich však zostáva v budove škole aj po vyučovaní kvôli športom alebo klubom.
Na Slovensku toto nie je veľmi zvyčajné, ale u nás sa odohráva väčšina športov mimo školy.
5. Spolupráca aj individuálne štúdium
Veľa amerických škôl má IB programy, ktorých hodiny sú viac zamerané na diskusie a preberanie tém viac do hĺbky. I na Slovensku sa dajú nájsť školy s IB programom, ale nie sú také bežné ako v zahraničí.
Učitelia sa snažia naučiť žiakov ako fungovať efektívne aj bez ich pomoci a ako pracovať v skupinách na rôznych zadaniach. Hodiny sú tu veľmi pestré a vždy máme zaujímavé aktivity, ako napríklad ukážku britského čaju o piatej po prečítaní známej knihy Veľké nádeje ktorú napísal Charles Dickens.
6. Namiesto bodov percentá, známky nahradí abeceda
Ako to všetci poznáme z amerických filmov, neznámkuje sa tu jednotkami až päťkami, ale Áčkami až Fkami. Celá škála je založená v percentách a ak plníte všetky zadania a domáce úlohy, známku budete mať dobrú. Tieto ľahko získané malé body vám dokážu zachrániť hodnotenie, aj keď veľmi pokašlete test.
7. Pomoc je samozrejmosťou, ale zlý prospech sa “trestá”
Učitelia sú tu veľmi milí, nápomocní a zhovievaví. Všetko však záleží od vášho postoja a prístupu k školským povinnostiam. Ako výmenný študent občas nerozumiete všetkému a vtedy je najlepšie sa pýtať. Všetci vám veľmi radi pomôžu. K dispozícii majú konzultačné hodiny, ktoré bežne všetci využívajú.
Ak však nemáte dostatočný prospech, škola vám zakáže sa zúčastňovať športov a klubov, až pokiaľ nebudú vaše známky dostatočné.
8. Aktivity pre každého
A to by bola škoda, lebo výber aktivít je obrovský! Od golfu, cez tenis, hokej, futbal, tanec či šerm alebo aj hodiny divadla, čínsky klub a mnohé iné.
Ja sama som sa ako introvert na veľa krúžkov neprihlásila. Ako jazdec som si chcela nájsť niečo pri koňoch a popri športoch v škole by som to moc nestíhala. Ak ste členom športového tímu, každý šport má svoju sezónu, počas ktorej bývajú tréningy každý deň po škole.
Stala som sa však členom Environmentálneho klubu, ktorý je veľmi aktívny v riešení ekologických problémov u nás na škole. Raz za dva týždne máme stretnutia, na ktorých spolu prechádzame aktuálne témy a riešime ich.
Aj keď sa niekomu môžu zdať tieto rozdiely veľké, človek sa rýchlo adaptuje. Celá atmosféra školy je veľmi príjemná a priateľská. Po čase sa tu cítim ako doma a už si ani neviem predstaviť, že by to bolo inak.