Vysokoškolské štúdium v zahraničí
31.05.2019
Ako som už písala v prvom blogu, s ubytovaním v Dánsku (presnejšie v Aarhuse) sme mali s priateľom problém. Preto mi napadlo, že by bolo užitočné napísať menší ‚guide‘ na to, ako ho nájsť a čomu všetkému sa vyvarovať. A keďže sa blíži leto, treba sa určite začať v predstihu obzerať po niečom, aby si nešiel/a do Dánska tak ako my – že nemáte kde bývať.
V prvom rade sa treba rozhodnúť, či chceš ísť na internát alebo si chceš nájsť niečo súkromnejšie. Hneď ale na úvod poviem, že izbu/byt pod 300 € si nájdeš len veľmi ťažko, ak vôbec! (Platí to hlavne pre tie väčšie mestá).
Ak ideš sám/-a, ubytovanie sa ti bude hľadať ľahšie. Tu v Dánsku platí pravidlo, že každý občan musí mať svoje CPR číslo (čo je ako tvoje rodné číslo, vďaka tomu máš zdravotníctvo v Dánsku zadarmo, môžeš si zakladať účet v banke etc...). Avšak, aby si si túto ‚yellow card‘ vybavil/-a, musíš sa registrovať na adrese, kde bývaš. Na jednu izbu alebo jednoizbový apartmán sa zaregistruješ ľahšie samostatne, ako keby ste boli dvaja. Ale dá sa to zvládnuť aj ako dvojica.
Yellow card
Ide tu o to, že väčšina landlordov nedovolí, aby mu v jednej izbe bývali dvaja ľudia, alebo, aby napríklad v trojizbovom byte bývali štyria, s tým, že dvaja budú v jednej izbe a ďalší dvaja v tej druhej. Dôvod prečo však nikto nevie. Potom je riešením jedine internát, dvojizbový byt, ktorý je väčšinou pridrahý, alebo, ak máš šťastie (ako sme mali aj my), môžete bývať v jednej izbe dvaja.
Podľa toho, do akého mesta ideš, ti InterStudy určite poradí stránku na internáty. Máš tam viacero možností, z ktorých si vieš vybrať svoju izbu/byt/apartmán. Takisto máš možnosť podať si dvojitú application, ak idete dvaja. Nečakaj však, že tieto internáty budú zariadené, nábytok si budeš musieť zháňať sám/-a.
Myslím, že Dáni si uvedomujú, že študenti si vážia svoje veci viac ako tie, ktoré sú len požičané. Preto budeš musieť aj vopred platiť depozit, ktorý ti pri tvojom odchode vrátia, ak si nič nepoškodil/-a (v tomto prípade steny, fixný nábytok, podlahu...).
Takto vyzerá výber internátov na www.studenthousingaarhus.com
Čo sa týka internátov, vždy si označ, že chceš Housing guarantee! Platí to aj pre double application a znamená to, že ti bude garantované, že ubytovanie dostaneš. Bohužiaľ, lokalitu si už vyberať nemôžeš a môžeš sa ocitnúť v tých horších častiach mesta.
Môže sa ti však stať, ako sa stalo aj nám, že ak 3x odmietneš ich ponuku, tvoju application zrušia. To isté sa ti môže stať, ak ponuku potvrdíš a neskôr ju zrušíš. Kamarátovi sa stalo, že prijal všetky ponuky a aj tak mu žiadosť vymazali. V tomto prípade sa neboj ‚na drzovku‘ napísať danej spoločnosti a ak už si priamo v meste, povyhrážaj sa, že dôjdeš osobne, funguje to. :D Pozorne si však prečítaj pravidlá a nebudeš mať žiadny problém.
Čo ak internát nestihneš zohnať až do svojho príchodu?
Ak sa ti nejakým nedopatrením stane, že si ubytovanie na svoje vysokoškolské štúdium v Dánsku aj tak nenájdeš, odporúčam ti Facebook skupiny. Ale nie hocijaké, pozor na scammerov. Pre mesto Aarhus sú to napríklad: Housing in Aarhus, Aarhus Internationals a Češi a Slováci v Aarhuse. Ja som nám našla ubytovanie takto cez Facebook a takisto sme zohnali bicykle a nábytok cez tieto skupiny oveľa lacnejšie. Väčšinou sa ale tiež ponúkajú izby/byty bez nábytku, ale môže sa stať, že ti nábytok odpredajú za lacnejšie. Mysli však na to, že hľadanie ubytka v Dánsku na vlastnú päsť je risk a rieš to tak až vtedy, keď nemáš iné možnosti.
Určite by som napísala do týchto skupín skôr ako v auguste, pretože august-september sú najviac vyťažené mesiace, čo sa týka ubytovania a zháňania lacnejších vecí.
Takto vyzerajú ponuky na FB aj s reálnymi cenami
Ak nepomôže ani to, ostáva už len overené domovy na AirBnb alebo nejaký ochotný spolužiak/-čka, ktorá ťa uchýli na pár dní :D. Dúfam však, že budeš mať viac šťastia ako sme mali my a do Dánska pôjdeš s dobrým pocitom a bez stresu z toho, že si basically bezdomovec. :D
Je však jednoduchý spôsob, ako sa tomu vyhnúť - začni svoje ubytovanie v Dánsku riešiť včas!