Stredoškolské štúdium v zahraničí
28.10.2019
Ahojte, volám sa Tereza a práve absolvujem strednú školu v zahraničí na jeden semester, konkrétne v štáte Wisconsin v Spojených štátoch amerických. Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že príprava na polrok v zahraničí je náročná. Hlavne na psychickú stránku človeka. Stojí to však za to.
Všetky vyplnené papiere, zabezpečenie poistenia a iné administratívne starosti budú nakoniec preč. Navyše, agentúra so všetkými tlačivami bez problémov pomôže. Snažia sa pomôcť aj psychicky a aj poradiť, ako sa pred odchodom materiálne vybaviť.
Ako sa teda dobre pripraviť pred štúdiom v zahraničí?
1. Ak cestuješ ďalej, nepodceňuj počasie
Prvá otázka, čo asi každého z nás napadne: Čo si zbaliť a zobrať so sebou?
Keď som si vyberala lokalitu môjho štúdia, bolo pre mňa podstatné aj podnebie a prostredie. Keď som si vyberala školu, mala som k dispozícii elektronickú brožúru, v ktorej boli vypísané základné informácie o škole, ako aj o prostredí a štáte, v ktorom sa nachádza.
Každý môže podľa svojich preferencií zhodnotiť, či je daná lokalita preňho vhodná či už po klimatickej stránke alebo podľa počtu obyvateľov v danom meste. Podľa toho som sa vedela adekvátne zbaliť, keďže som dopredu vedela, do akého podnebia cestujem.
2. Koľko vecí naozaj potrebuješ na polrok v zahraničí?
Ja navštevujem školu, v ktorej sú povinné uniformy. V podstate ani polku z toho, čo som si zobrala, nenosím. Veľa vecí si však brať nemusíte ani keď uniformy nebudete mať. Kopu oblečenia si kúpite ako pamiatku a budete ju používať.
Čo sa týka kozmetiky a iných produktov, všetko tu je dostupné. Nič síce nie je lepšie ako poctivá slovenská a prírodná kvalita, ale na tú chvíľu sa to dá vydržať. Ak vám niečo bude chýbať, veľmi rýchlo to tu budete vedieť zohnať.
3. Nezabudni na papiere!
A nebude ich málo. Bude to náročnejšie, ale dá sa to s prehľadom zvládnuť. Poistenie, študentský handbook, kópie vysvedčenia a, samozrejme, víza. Popravde to bolo najskôr veľmi stresujúce. Napadli mi otázky typu: Čo ak niečo zabudnem doma? Čo ak si zoberiem aj nepotrebné dokumenty? Mám ich všetky aspoň na maili? Nepotrebujem nič iné vyplniť alebo sa niekam prihlásiť?
Všetko toto sa dá perfektne zvládnuť znova s pomocou agentúry, ktorá vám dá zoznam všetkých potrebných dokumentov a presné postupy, kde ich nájsť. Keď už raz prídete na svoj výmenný pobyt v USA, nebudete z nich potrebovať takmer nič. Avšak, stále je potrebné ich mať, pre prípad, že by sa niečo udialo.
Víza si riešite sami, ale agentúra vám poskytne všetky papiere aj postupmi, ako ich vybaviť. Zopár vecí si musíte vyriešiť aj v škole, ako napríklad potvrdenia, že sa vôbec pobytu v zahraničí môžete zúčastniť, kópiu vysvedčení, potvrdenie o návšteve školy a možno zopár iných maličkostí.
4. Víza
Najprv budete musieť vyplniť online formulár na stránke americkej ambasády. Úprimne? Bolo to veľmi frustrujúce, náročné a zdĺhavé. Človeku sa pozastavuje mozog nad niektorými otázkami. Sú to však potrebné formálnosti, takže to treba “prekusnúť”, spraviť to a ísť ďalej.
Navyše, bolo úžasné, že agentúra vám zašle na mail kompletný postup čo a kde napísať. Inak by som bola stratená, čo tam mám vyplniť a kde kliknúť.
Následne sa vám po vyplnení formuláru vytvorí váš profil, s ktorým si objednáte časenku na americkú ambasádu. Netreba stresovať, budete tam chvíľu čakať, aj pred aj vnútri budovy ambasády, ale samotný pohovor, čo je v skutočnosti small talk, je veľmi stručný a rýchly.
5. Lieky
Všetko tu je k dispozícii. Vezmite si len tie, ktoré máte na predpis, a aspoň Paralen mať so sebou neuškodí nikomu. Pre prípad núdze. A pokiaľ budete žiť v hostiteľskej rodine, určite sa niečo u nich nájde čo vám veľmi radi poskytnú.
6. “Preklepni” si svoju host family
Predtým, ako som sem šla, som bola veľmi vystresovaná. Až do momentu, keď mi agentúra poslala informácie o mojej hostiteľskej rodine. Zašlú vám rodinou vyplnený formulár, kde nájdete základné informácie o rodine, aktivitách, náboženstve, atď.
Zároveň tam sú aj odpovede na otázky, či je rodina ochotná vás niekam odviesť v prípade že to budete potrebovať, čas večierky, vzdialenosť od školy, alebo či budete mať svoju vlastnú izbu alebo zdieľanú s iným študentom. V tomto dokumente nájdete i priložené fotky rodiny, interiéru a exteriéru ich domu. Toto vám veľmi pomôže vytvoriť si aspoň ako takú predstavu o vašej hostiteľskej rodine, a teda viete, čo asi tak môžete očakávať.
7. Ako ostať v kontakte s blízkymi?
Komunikácia s kamarátmi a rodinou môže byť mierne náročná kvôli veľkému časovému posunu. Budete si na to musieť zvyknúť a nastaviť si určitý režim, ak budete chcieť “aktívne” komunikovať a hneď dostať odpoveď. Budete komunikovať najmä cez sociálne siete (Messenger, Whatsapp, Viber, Instagram,...), pretože kto by už chcel platiť ten účet za hovory do Európy cez oceán, však?
A ako komunikovať s kamarátmi a hostiteľskou rodinou tu? Určite si hneď po príchode vybavte americkú SIM kartu, alebo teda akúkoľvek inú, podľa krajiny, v ktorej sa nachádzate. Ak máte iPhone, tak stačí posielať SMS cez iMessage, takže vám stačí prístup k internetu.
8. Najdôležitejšie je pripraviť sa psychicky
Každý človek je iný a odlúčenie od rodiny, priateľov a svojho domova znášame inak. Človek musí byť veľmi otvorený novým príležitostiam. Treba sa pripraviť na zmenu. Ľudia majú inú mentalitu, životný štýl a tradície. Čím viac budete otvorení, tým lepšia vaša skúsenosť bude. Ostatné veci sú len o zvyku.