Stredoškolské štúdium v zahraničí
30.04.2018
Zdravím! Volám sa Soňa a práve sa mi končí prvá polovica dvojročného výmenného pobytu v Škótsku, kde sa práve nachádzam. Ak hľadáš informácie o tom čo a ako, nasledujúce body by ti mali dať nejakú predstavu. Dúfam, že ťa pozitívne naladím a odpoviem na niektoré otázky, ak o podobnom dobrodružstve rozmýšľaš.
Strávila som tu už nejaký ten piatok, a pred návratom po lete budem musieť časť procesu zopakovať, tak prečo sa oň nepodeliť celý? Práve preto ponúkam popis všetkého, čo som si musela dobre premyslieť a o čo som sa musela postarať.
0. Aký je prvý krok?
Hneď, ako dostaneš tento nápad, potrebuješ rodičov, lebo bez nich to proste nejde. Presviedčať ich treba pomaly a rozvážne: predsa len, je to záväzok. Nielen tvoj, ale aj ich, a treba sa k tomu tak aj patrične stavať.
Presvedč ich o svojej samostatnosti, rozvážnosti, a určite si ich nakloníš. Netreba sa ponáhľať, nič z toho len tak nezabudneš, a časom podopĺňaš detaily.
1. Kam ísť študovať? Ako dlho?
Zahraničie je ohromne široký pojem, špecifikuj ho. Ktorá krajina na teba volá menom? Máš nejaké preferencie? Na ako dlho by si si tam vedela predstaviť zostať?
Nemať jasno je v poriadku, nikomu to žily nepotrhá. Skôr či neskôr sa k tomu ale budeš musieť vrátiť, ak stredoškolské štúdium v zahraničí myslíš celkom vážne. Výber správneho programu patrí medzi jednu z najdôležitejších vecí, a ty si chceš určite priviesť späť tie najkrajšie možné zážitky. A bez strachu.
TOP TIP: Aké možnosti treba určite zvážiť?
- Škótsko
- Škótsko
- Škótsko
- spomenula som Škótsko?
(Obv som trochu biased, ale čo už - naozaj to stojí za to. Len sa pozri a skús mi povedať, že nevyzerá krásne)
A teraz vážne. Pochybujem, že je možné nemať vysnívanú krajinu, do ktorej by si rád šiel/šla a tráviš o nej veľa času “daydreaming”. Keď sa povie “študijný pobyt v zahraničí”, každý si niečo predstaví. Tým treba začať.
2. Čo moja škola na Slovensku?
Tu sa to trochu skomplikuje.
Ale žiadny strach, o maturitu (ešte) nejde.
Je potrebné školu oficiálne požiadať o povolenie štúdia (na strednej škole obdobného typu) v zahraničí. Poštou ti príde vyjadrenie, a ak kývnu, hurá ďalej!
Od agentúry dostaneš veľmi obsiahlu application form, do ktorej treba napísať – asi tak úplne všetko. Súčasťou dokumentu je aj potvrdenie klasifikačného záznamu, dosiahnutom vzdelaní a získaných známkach, ktoré sa bude posielať ako časť prihlášky agentúre vo vybratej krajine.
Tu sa však spolupráca s tvojou strednou školou nekončí. Tá musí vydať vyjadrenie a zoznam predmetov na komisionálnych skúškach, ktoré budeš musieť absolvovať po návrate domov, ak chceš postúpiť do ďalšieho ročníka(predpokladajme, že áno). Škola by sa mala rozhodnúť na základe tebou zvolených predmetov, ktoré si nezvolíš v zahraničí a ktoré si zvolíš, ale ktorých obsah sa líši od predmetov preberaných doma, pri čom skúška z vyučovacieho jazyka je zo zákona povinná (takže slovenčiny sa bohužiaľ nezbavíš).
! V prípade dvojročného štúdia sa tomu (rovnako ako ja) nevyhneš. Je dosť pravdepodobné, že si okrem toho všetkého ešte budeš musieť vybrať predmety do nasledujúceho ročníka, akoby si ho išiel študovať na tvojej strednej škole, podľa čoho ti vyberú predmety na komisionálne. Keď ich absolvuješ úspešne, povolia ti pokračovať v štúdiu v zahraničí. (See gif below for my reaction to this)
TOP TIP: Sama viem, že študovať doma samostatne predmet, z ktorého si nemal ani jednu hodinu je komplikované. Preto si vyber spolužiaka, ktorému budeš oxidovať v DMs, pýtajúc si poznámky, a sľúb mu, že ho po návrate pozveš na kofolu.
3. Vyplň application form a absolvuj test v agentúre
Na test sa netreba pripravovať viac, ako na normálnu previerku z angličtiny – písomná časť a nejaký ten listening. Ľudia tam sa ti budú môcť snažiť vyjsť v ústrety. Aj keď nemusíš byť žiadny native speaker, lebo práve preto predsa ideš do zahraničia, dorozumieť sa vedieť potrebuješ.
Aby ťa agentúra vedela čo najlepšie umiestniť, potrebuje od teba veľmi detailný opis mnoho vecí, súčasťou čoho bude vyššie spomínaný school report.
Okrem iného bude potrebné získať od lekára potvrdenie o očkovaniach, vyplniť osobné údaje, vytlačiť fotky a napísať o sebe (predstaviť sa v liste) pre rodinu, ktorú ti podľa toho vyberú. Formulár, ktorý vyplnila rodina, dostaneš hneď, ako ťa niekam umiestnia. Ako potvrdenie im musíš zavolať alebo sa ohlásiť nejakým iným spôsobom, čo odštartuje posledné prípravy.
TOP TIP: O nič vážne nejde, máš vyhradenú jednu stranu v dokumente, v ktorej opíšeš seba, svoje rodiny, a záľuby. (Ako som neskôr zistila, vôbec nemusíš byť tak extra ako ja, a napísať trikrát toľko, čo je potrebné.)
4. Odchod
Jednou z posledných vecí, o ktoré sa musíš postarať predtým, ako sa rozlúčiš s rodinou a kamarátmi (s výnimkou upratania izby, bez čoho by ťa mama aj tak nepustila), je zohnať si lístok na lietadlo (je to pohodlnejšie ako autom alebo autobusom, ale ak ťa to láka… aj takí boli) a pobaliť sa.
TOP TIP: Vraví sa, že počasie v Škótsku je ako naša jeseň, ale to nie je celkom presné. Je veľmi podobné tomu slovenskému. Teda ak by najvyššia teplota bola +22°C, najnižšia -5°C, a 3 cm snehu znamenali niekoľkodňové snehové prázdniny a absolútnu apokalypsu.
Nič extra si baliť netreba, o nejaké extrémy tu vážne nejde, a čo nemáš, to sa dá ľahko zohnať v prístupnej cene. Vrátane uniformy, ktorá je na škole povinná (zopár košieľ a nejaké tie čierne nohavice alebo sukňa – ostatné, ako školský diár, sako a kravata sa dá zakúpiť priamo v škole).
Zas tak veľa toho nie je, že?
Prajem príjemné rozhodovanie.
Soňa, Škótsko 2017- 2019