Vysokoškolské štúdium v zahraničí
17.07.2019
11 mesiacov, presne toľko ubehlo od môjho príjazdu na univerzitu v Dánsku. Začnem síce úplným klišé, ale naozaj to ubehlo ako voda!
Haha, takto pred rokom som netušila nič. Nemala som kde bývať, chystala som sa opustiť kamarátov aj rodinu, netušiac či ich uvidím na Vianoce. Keď sa na to pozriem spätne, nebolo to jednoduché a ani stále nie je – odchádzať z domu s tým, že sa uvidíme za pár mesiacov.
Práve preto sa vám pokúsim priblížiť môj prvý rok štúdia v Dánsku na UCN. Dúfam, že na konci si poviete, že opustiť domov kvôli štúdiu bude stáť za to!
Ďalšími fajn univerzitami na štúdium v Dánsku sú VIA University College, VIA DESIGN, či International Business Academy.
Kde som bola pred rokom a kde som teraz
Momentálne sa nachádzam v Grécku na Kréte na mojej stáži, ktorá potrvá tri mesiace. Stáž, ktorá vypĺňa tretí semester je len jedno z mnohých plusov, ktoré mi dalo štúdum v zahraničí – všetko, čo sa nás za rok snažili v škole naučiť sa teraz snažím využiť v praxi a popritom sa opaľujem a užívam si slnko a more. Celý dánsky školský systém nie je založený na memorovaní kníh. Väčší dôraz kladú na chápanie a na to, aby sme teóriu vedeli použiť.
Na brunchi s mojimi spolužiačkami
Samozrejme, začiatok nebol jednoduchý. Keď sa spätne pozriem na september a zistenie, že nájsť prácu v Aalborgu je ťažšie ako zmaturovať a že SU (forma dánskeho štipendia) mi na účet nepríde samo a že je milión ďalších veci, ktoré musím vybaviť ja úplne sama, boli chvíle, keď som rozmýšľala, na čo som sa to dala.
Keď všetko funguje, ako má, ide to ľahšie
Jedným z najväčších plusov je, že v Dánsku sú všetky systémy zdigitalizované. Po vybavení CPR na úrade je všetko možné spraviť cez internet či telefonát, čiže žiadne potenie sa v radoch na úrade sa nekonalo.
Keď sa na to pozriem spätne, všetko je to veľmi jednoduché a poprepájané. Dokonca aj po nájdení prace a prvotnom zoznámení s dánskym daňovým systémom, ktorý bol pre mňa spočiatku ako kvantová fyzika.
Takto to vyzerá v Aalborgu, štvrtom najväčšom meste v Dánsku
Nudiť sa v Dánsku nedá
Či už máte radšej prírodu a prechádzky, alebo si energiu šetríte na poriadnu party, v Aalborgu nájdete obe a myslím, že obe stoja za vyskúšanie. Čo sa týka party, Jomfru Ane Gade je jedna z najznámejších ulíc v Dánsku. Je plná vysvietených klubov a života a mladých ľudí najmä cez víkendy, ktoré pre študentov často trvajú už od štvrtka do nedele.
Príroda a celé pobrežie je krásne s mnoho spotmi, ktoré sa oplatí vidieť. Napríklad maják Rubjerg Knude Fyr, ktorý leží na pieskových dunách a očakáva sa, že o pár rokov sa zrúti do mora. Takže ho určite choďte pozrieť, aby ste to stihli.:)
Maják Rubjerg Knude Fyr na pieskových dunách
Ďalej napríklad Skagen - najsevernejší bod Dánska a miesto, kde sa stretávajú dve moria - Baltské a Severné.
Neodporúčam ale ísť ani na jedno z týchto miest v zime, skúsila som si to a víchrice s pieskom plus dážď, fuu bol to síce veľký zážitok, ale nabudúce by som sa tomu radšej vyhla.
Výlety si naplánujte v lepšom počasí… alebo sa dobre oblečte. :)
Tiež som mala možnosť zúčastniť sa behu s dánskou princeznou spolu s ďalšími zahraničnými študentmi. Ako študenti tu máme nespočetné množstvo možností na získavanie skúseností a na trávenie voľného času, stačí ich využiť.
Peniaze by vás odradiť nemali
Veľa ľudí si myslí, že na štúdium v Dánsku je potrebné mať veľa peňazí alebo rodičov ochotných prispievať niekoľko stoviek eur mesačne. Avšak z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že to vôbec nie je pravda.
Keď sa budete snažiť, tak sa vám podarí nájsť prácu a spolu so SU vám vystačia na všetky výdavky plus vám aj zostane.
Barbecue v škole
Týchto intenzívnych 10 mesiacoch bola (a je) úžasná skúsenosť: Nielen život v Dánsku, ale aj to, že mám možnosť si vyskúšať život v Grécku a vidieť to, čo študujem z úplne inej perspektívy.
Dúfam, že budete spokojní aspoň tak ako ja, ak nie viac. Hlavne sa netreba hneď vzdať – nič nie je také zložité ako na prvý pohľad vyzerá. Dokonca ani dánsky daňový systém, haha. Tak zatiaľ, ahojte xx