Vysokoškolské štúdium v zahraničí
11.11.2019
Väčšina mojich spolužiakov vedela už v druhom ročníku na strednej, čo chcú študovať.
Toto však rozhodne môj prípad nebol. Tlačili na mňa profesori a hlavne čas. V maturitnom ročníku som mesiac pred posielaním prihlášok stále nevedela, čo vlastne so životom. Dookola som si prezerala odbory na slovenských a českých výškach, no márne. A potom mi tak napadlo, že to môžem skúsiť teda aj niekde inde…
Podstatne ďalej od môjho domova.
Spomenula som si, že sme raz mali prednášku o štúdiu v zahraničí od InterStudy. Očekovala som ich stránku a padlo finálne rozhodnutie. Budem študovať Arts, Culture and Media v angličtine. So všetkým mi krásne dušičky z Interstudy pomohli (ešte raz ĎAKUJEM!).
Všetko vyšlo, najprv mi z univerzity (Rijksuniversiteit Groningen) poslali podmienečné prijatie a neskôr aj to oficiálne.
Ubytovanie v Holandsku nepatrí medzi najlacnejšie
Škola tu začína hneď v septembri a ja som dorazila 26. augusta. Najväčší problém bol splašiť ubytko. Keďže sa moja škola nachádza v meste, kde polovica populácie študuje na výške, nečudo.
Budem úprimná, nepochádzam moc z bohatej rodiny, takže drahý študentský hotel som hneď zamietla. Pár dní pred odchodom som sa dozvedela o tom, že existuje couchsurfing.
Basically, ubytko na pár nocí zadarmenko. Vďaka couchsurfingu som spoznala prvého kamoša, u ktorého som ostala prvé tri noci. Ďalšie tri noci ma prichýlila najlepšia holandská rodina pod slniečkom. Doteraz ich stále navštevujem a zajtra im idem dokonca
postrážiť aj ich psíka, keďže budú mimo mesta. Veľmi mi pomáhajú. Dokonca mi požičali aj ich zvyšný bicykel, bez ktorého sa tu fungovať nedá, pretože je to najlepší a najrýchlejší spôsob prepravy.
Od začiatku semestra bývam na ubytovaní pre medzinárodných študentov. Myslela som si, že to nebude žiadna výhra. Veľmi rýchlo som však pochopila, že vesmír má pre mňa ten svoj plán a nakoniec bude všetko tak, ako má byť.
Na tomto mieste vznikla partia, ktorú by som mohla prirovnať k takej tej "študentskej rodine".
Vytvorili sme si skupinový chat na WhatsAppe a dosť si pomáhame. Moji spolubývajúci boli napríklad z Nemecka, Poľska, Portugalska, Talianska, Španielska…
Útrapy s akademickou angličtinou a môj rozvrh
Na škole som približne 6 týždňov, ale so far môžem povedať, že svoje rozhodnutie absolútne neľutujem.
Je to tu asi ako na horskej dráhe. Raz som hore raz som dole. S angličtinou som problém nikdy nemala, dokonca som bola na troch Erasmus+ projektoch. Tu sa však používa akademická angličtina. Niekedy je to veľmi ťažké, ale človek je tvor vynaliezavý, takže zakaždým je tu nejaké riešenie.
Do týždňa mám 6 hodín - 3 prednášky a 3 semináre. Na prednáškach profesori vysvetľujú učivo a na seminároch robíme rôzne zadania, väčšinou musíme dopredu vypracovať úlohy.
Moje štúdium beriem ako veľkú výzvu a obrovský krok z komfortnej zóny. Zo začiatku som to brala trošku menej vážne: "Dám tomu šancu a po nejakej dobe uvidím, ako mi to pôjde." Teraz ale viem, že raz budem mať bakalársky titul nech to stojí, čo to stojí.
Bakalárske štúdium trvá 3 roky. Som odhodlaná tomu venovať toľko času, koľko bude treba. Ak to má byť aj 5 rokov, budiš.
Tu je ale veľmi dôležitá podpora zo strany rodičov a rodiny vo všeobecnosti. Môžem povedať, že som šťastko, pretože ma všetci podporujú a držia mi palčeky. Volávame si tak často ako sa dá.
Ceny sú drahšie, ale keď chceš, vieš ušetriť
Veľa ľudí odradí nákladný život v zahraničí. Áno, je pravda, že je to drahšie ako ostať študovať doma. Ak je však štúdium priorita, dá sa to zvládnuť. Ja napríklad dokážem ušetriť na strave.
Dvakrát do týždňa sa tu konajú večere zadarmo. Servírujú zvyšky z trhu so zeleninou a ovocím. Teplá polievka a vegetariánsky druhý chod, pričom si niečo môžete zabaliť aj so sebou domov. Keď si teda niečo zabalím aj so sebou, na druhý deň mám odtiaľ raňajky, obed aj večeru. A častokrát si z jedla odtiaľ môžem urobiť raňajky aj obdeň.
V prípade nákupu nábytku do izby/štúdia/bytu sa dajú využiť second handy a rôzne stránky na internete s použitým nábytkom, ktorý vyzerá ako nový.
Je tu veľa možností nájsť si brigádu a pracovať popri štúdiu (mňa to ešte len čaká, takže o tom budem môcť podať infošky neskôr).
Je to všetko o prístupe a zanietení. Osobne, návrat domov a štúdium u nás pre seba nevidím ako to správne riešenie.
Treba len zamakať
Všetci, ktorí premýšľate nad štúdiom v zahraničí, prekonajte strach a dajte tomu šancu.
Na rovinu, je to drina. Presťahovať sa do inej krajiny, byť zodpovedný sám za seba, naučiť sa pracovať so svojimi financiami,venovať čas štúdiu ale aj sebe môže byť zo začiatku ozaj náročné.
Ale o tom je život, že sa musíme všetko naučiť za pochodu, no nie?