Vysokoškolské štúdium v zahraničí
16.05.2018
Ahojte! V posledných článkoch som ti ukázala, v čom majú Angličania navrch, ale aj v čom by si mohli nechať poradiť. Teraz by som ti chcela posunúť pár rád, ako si udržať študentský rozpočet a čo-to v Anglicku aj ušetriť. Tento rok som si totižto nakoniec brigádu nenašla, ale rozhodla som sa venovať dobrovoľníctvu.
Preto som sa snažila dávať si pozor na to, koľko míňam a teraz ti predstavím mojich pár tipov, ako mať čo najviac muziky za čo najmenej peňazí.
1. Veď si účtovníctvo
Toto je užitočné najmä počas prvých mesiacov. Takto najlepšie zistíš, na čo najviac míňaš vreckové a kde sa dá ušetriť. Samozrejme, na začiatku po prisťahovaní do zahraničia budú výdavky vyššie, preto budú zápisky jednorazovo vyššie. Keď budeš mať prehľad, koľko potrebuješ na prežitie, rýchlo si spočítaš, ako často môžeš skočiť do pubu.
2. Nauč sa variť
Všetko záleží od toho, na čo si zvyknutý/á a či si dokážeš tento štandard udržať. Na gympli sme často chodili na meníčka do mesta, teraz mi postačí aj univerzitná kantína. Za 5 libier tam môžeš mať veľkú porciu chutného jedla, ktoré zrejme nezvládneš zjesť celé. Alebo si za túto sumu dáš v meste kávu s koláčom. Napriek tomu, že mekáč a subway sú lacné aj tu v Anglicku, za trojlibrovú bagetu si pri svojej šikovnosti môžeš navariť na dva dni. Ceny potravín sú tu veľmi podobné tým na Slovensku.
3. Využi akcie
Najmä, ak budeš študovať v meste, kde je veľa študentov. Black Friday, valentínske akcie, zľavy po sezóne... Toto sa týka najmä oblečenia. A ak máš poruke Primark, nemusíš sa spoliehať ani na charity shops. Na svoje narodeniny určite nezostaň sedieť doma! Napríklad v takom Kaspas dostaneš milkshake podľa tvojho výberu na účet podniku.
4. Porovnávaj
Po čase sa naučíš, kde majú najvýhodnejšie balenia potravín a aké akcie sú aktuálne. Ušetri si chodenie a pozri si ponuku obchodov aj podnikov z domu. Zistíš napríklad, že po čistiace prostriedky sa ti oplatí ísť do Poundlandu, lacné spotrebiče nájdeš vo Wilkovi.
Ak máš šťastie na dobrých spolubývajúcich, dohodnite sa a kúpte si veci cez internet spolu, za ušetrené poštovné máš jeden drink k dobru! A ten si môžeš dať napríklad vo Wetherspoon, veľmi priateľské ceny pre mladých ľudí – práve preto ich je tam vždy veľa.
5. Za učebnicami do knižnice
Nekupuj si knihy hneď, ako dostaneš zoznam. Profesori zvyknú povedať, ktoré skutočne potrebuješ a ak nie, rady od starších spolužiakov ti to určite ozrejmia. Navyše, v univerzitnej knižnici sa nájde aspoň pár kópií z každej povinnej literatúry. Ak sa poponáhľaš, máš knihu zadarmo. Nezabudni si však výpožičku predlžovať, pred skúškami je o učebnice veľký záujem.
Snaž sa pridať do FB skupín pre študentov vašej školy, často sa tam dostaneš k lacným knihám a aj k množstvu ďalších rád. Veľkou pomocou je aj Amazon, svoju učebnicu z druhej ruky som tam dostala za polovičnú cenu.
6. Bývanie
Toto je najväčšia položka z každého rozpočtu. Mňa ubytovanie od školy stojí 118 libier na týždeň, vrátane všetkých účtov. Nie je to najlacnejšie, ale 3 minúty od kampusu, čisté a viem, že v prípade problémov mi ich dokážu hneď pomôcť vyriešiť. Záhradník, pravidelné kontroly spotrebičov a vody sú samozrejmé. A každý druhý týždeň sa prídu pozrieť do spoločných miestností z univerzity, či je všetko v poriadku.
Toto sú dôvody, prečo by som hlavne prvákom odporúčala využiť ubytovanie od univerzity. Dobrý landlord totiž vôbec nie je samozrejmosťou. Takto sa môžeš naplno sústrediť na svoju zahraničnú školu a poobzerať sa po ubytku na budúci rok. Je dobré hľadať ho spolu s partiou. Susedov si vybrať nemôžete, ale s dobrými spolubývajúcimi sa lepšie zdieľajú problémy, ale aj zábava.
Máš aj ty tipy, ako čo najlepšie využiť študentský rozpočet? Podeľ sa o svoje názory do komentárov!