Stredoškolské štúdium v zahraničí
05.02.2020
Keď začínam písať tento článok, začal mi odpočet posledného týždňa z môjho polroka na Bexhill College v Anglicku, a pravdupovediac sa mi vôbec nechce ísť domov.
Na začiatku sme sa tu všetci cítili homesick. Všetkým nám veľmi chýbalo Slovensko, domov, kamaráti a vo veľmi kritických chvíľach aj súrodenci. Často sme si potrebovali robiť terapie nad grankom. Tí z nás, čo máme v rodine psy, sme sa chodili prechádzať po pláži.
Po mesiaci sme boli v poriadku. Zabehnutí. Uvedomili sme si, ako rýchlo beží čas a že sme z neho už vyčerpali viac, ako sme si mysleli. Zrazu všetko ožilo.
VÝLETY A TIPY OD ANGLICKÝCH ŠTUDENTOV
College sama o sebe zvykne mať centrum pre zahraničných študentov, ktoré nám má pomôcť sa adaptovať a organizuje pre nás výlety. Keď nám v októbri ponúkli prvý, už sme boli takmer všade sami. Druháci si užívali, keď nám ukazovali ako dostať lacnejšie lístky na vlak alebo ako prestúpiť tak, aby sme dochádzali o hodinu kratšie.
ANGLICKO MILUJE OSLAVY
Dajte si záležať, aby vám ušlo čo najmenej festivalov. V Anglicku bývajú naozaj úžasné, na všetky témy, aké vás napadnú. Napríklad, v mojom meste Bexhill-on-Sea, býva koncom septembra Mermaid Parade, na ktorom tento rok dokonca padol rekord: najviac ľudí prezlečených za morské panny na jednom mieste.
Neskôr, počas októbra, býva na celom East Sussex veľká slávnosť, Bonfire. Súčasťou je obrovský sprievod. Ľudia z celého sveta prídu len preto, aby to videli. Je to naozaj neskutočná ohňová show, ktorá končí tým, že sa hodia fakle na obrovskú drevenú konštrukciu na pláži a tá horí až do rána.
V novembri je celoštátna slávnosť na počesť toho, že keď bola do parlamentu umiestnená bomba, našla sa ešte predtým, ako vybuchla. A ako inak osláviť, že neodpálilo celú štátnu legislatívu, ako ohňostrojmi. Bývajú všade celý november.
Ďalej, samozrejme, vianočné trhy. Tie si nenechajte ujsť, pretože rozhodne stoja za to. A úprimne, je malá šanca, že sa ešte niekedy budete nachádzať okolo Vianoc v Londýne. :)
ŠTÚDIUM V ANGLICKU VS. NA SLOVENSKU
Niektorí z vás si možno myslia, že budú celý čas na anglickej strednej škole iba študovať. Prajem vám od srdiečka veľa šťastia. Rozdiel medzi slovenským a anglickým vzdelávacím systémom je obrovský. Dobrá slovenská škola preberie na hodinách všetko, čo bude na teste. V Anglicku to je päťdesiat na päťdesiat.
Dostávate directed studies s materiálmi, ktoré si potrebujete naštudovať alebo vypracovať na ďalšiu hodinu. Jedna taká úloha môže mať pokojne aj desať strán. Mňa dostalo, keď sme na Vianoce na úlohu dostali prečítať tri knihy z literatúry. Prvé dva týždne som tieto úlohy považovala za naozaj kritické, keďže bez vypracovaného zadania nás nepustia na hodinu. Po mesiaci som sa naučila takúto desaťstranovú vecičku spracovať tak, aby som mala voľno aj cez víkend. Takisto, na internátoch je úplne bežné, že zadania robíte všetci spoločne.
Ďalšia, pre mňa naozaj dokonalá výhoda: Hodiny nemáte celý deň. Môže sa stať, že v škole budete štyri hodiny a idete domov. Môže sa stať, že dve. Môžete mať celý deň voľný. College v tom zvýhodňuje prevažne nás, zahraničných, takže väčšina z nás má aspoň jeden day off. Nikdy v živote som nemala tak rada pondelky, ako keď mi tu na ne dali deň voľna.
MÔŽETE ŠTUDOVAŤ LEN TO, ČO VÁS BAVÍ. VYUŽITE TO
Veľmi veľa ľudí sa ma pýta, či je štúdium lepšie v porovnaní so slovenskou školou. Podľa mňa áno. Možno to nie je jednoduchšie, lebo všetky predmety sú odborné a len málo profesorov berie ohľad na to, že nie ste domáci. Ale robíte to, čo vás baví.
Môžete študovať fotografiu, film, médiá, psychológiu, právo, drámu, sociológiu, kriminológiu, zdravotníctvo alebo hocičo iné. Len vás prosím, aby ste sa nezaťažovali s fyzikou, pokiaľ ju nemáte radi. Pre niekoho je na zakopanie dejepis, a niekto iný môže byť na prášky z geografie. Je úplná hlúposť sa s tým zaťažovať iba kvôli tomu, aby ste sa to nemuseli učiť na komisionálky. Ste tu krátko, aj rok je krátko. Študujte, čo vás baví. Môže to byť váš únik z reality.
ZVYKÁ SA ŤAŽKO, ALE LÚČI SA ŤAŽŠIE
Veľmi veľa z nás si predlžovalo pobyt. Zháňali sme si štipendiá alebo brigádu cez college. Myslím, že nám tu bolo všetkým krátko, aj keď sme si zo začiatku mysleli, že sa nikdy nedočkáme konca. Bol to rozhodne najdlhší polrok v mojom živote, ktorý pre mňa existoval ako nejaký zvláštny, samostatne oddelený svet.
Niečo ako pravidlo Vegas. Čo sa stalo na výmennom, zostane na výmennom. Až pokým sa vás niekto neopýta, ako bolo, a vám to chýba tak veľmi, že prerozprávate životné príbehy všetkých, čo ste spoznali.
Sú to večné príbehy a rýchle priateľstvá, v každom slova zmysle. Bude mi to chýbať. Hlavne moje voľné pondelky a štyri hodiny v škole denne.
Posledný týždeň z anglickým pozdravom (a prízvukom),
Dani