Vysokoškolské štúdium v zahraničí
25.10.2017
Rozhodnutie padlo, idem sa hlásiť na vysokú školu do Anglicka. A čo ďalej?
Výber školy
Myslím, že najlepšou vecou pri vyberaní si zahraničnej vysokej školy je nechať si poradiť. A nezaškodí si spraviť vlastný prieskum. Poskytuje škola štipendiá? Aké služby univerzity môžu študenti využiť? Mňa osobne potešil aj počet slovenských študentov, ale iným to môže byť na príťaž.
Vyberte si školu, ktorá vyniká v odbore, ktorý chcete študovať. Ja som postupovala rovnako. A keď už školy prešli týmto najväčším sitom a zostalo mi pár možností, porovnávala som výber a cenu ubytovania, ale aj prostredie – študovala som v Štiavnici a čarovné výhľady by mi chýbali. A takisto blízkosť letiska, resp. jednoduchosť prístupu k nemu.
Canterbury - no komu by sa to nezapáčilo?
Hlásila som sa cez portál UCAS, kam som písala svoj Personal Statement (motivácia, prečo ste si vybrali práve ich školu) a dokladala som odporučenie od profesorky. Cez UCAS si môžete zažiadať o miesto až do piatich škôl (z každej po jednom odbore). Konto mi založili v Interstudy, zaplatila som len malý poplatok a celý pokrok aj vyjadrenia škôl som sledovala práve tam. V Interstudy som sa zúčastnila na krátkom kurze, ako napísať ten správny Statement, čo mi veľmi pomohlo. A nemusíte sa obávať, že vám ho nemá kto skontrolovať, so všetkým vám radi pomôžu.
Študentská pôžička
Pokiaľ nemáte chuť odľahčiť britskú študentskú pôžičkovú spoločnosť o jednu zmluvu, je dobré podať si ju čo najskôr. V opačnom prípade môžete byť prijatý na školu, ale ešte nemáte čím preukázať, že budete mať z čoho zaplatiť školné. A ako som už písala, nie je nízke. Tých papierov je celkom dosť, ale keďže som dostala podrobné inštrukcie od InterStudy, vyplnila som to správne hneď na druhýkrát. Ja v tomto však nie som veľmi zbehlá. Myslím, že všetci ostatní to zvládli hneď, takže sa netreba nechať odradiť.
Ubytovanie
Z vlastnej skúsenosti viem, že toto je najlepšie vyriešiť čo najskôr. Potom sa vám môže stať, že namiesto plánovaných 4 000 libier ročne si zaplatíte niečo cez 6 000. Ak uvažujete skôr o podnájme, tiež je jednoduchšie nájsť pár ľudí do domu už v apríli ako dva týždne pred nástupom. A okrem iného sa môžu vyskytnúť rôzne nepríjemnosti – mne napríklad tri týždne pred odchodom zmenili ubytovanie – je lepšie mať ešte časovú rezervu.
Moja nová izba. Áno, mám 20 a macíkov.
Letenky
Termín začiatku semestra budete vedieť dosť skoro, takže s hľadaním letenky by nemal byť problém. Určite ste už zopár stránok s letenkami prešli, keď ste si plánovali dovolenku či výlet. Ja letím priamo do Londýna, od toho, ktoré letisko si vyberiem, sa vyvíja aj odletová krajina. Hľadať sa oplatí najmä na portáloch pelikan.sk, wizzair.com a ryanair.com. Niekedy sa oplatí ísť aj do susedných krajín. Ak sú ceny letenky nízke, stále vás to môže vyjsť lacnejšie. Ak sacena letenky zdá vysoká, oplatí sa počkať pár dní (niekedy stačí aj jeden) a tá istá letenka môže stáť aj o polovicu menej. Presne toto sa stalo aj mne.
Balenie
Toto je môj najväčší problém. Aj na stredoškolský intrák som potrebovala celý kufor auta zaplniť všetkými (ne)potrebnými vecami. Teraz mi musí vystačiť 20kg batožina. Na mojom ubytovaní nemám k dispozícii ani periny, ani riad a iné pomôcky do kuchyne. Je mi jasné, že toto všetko do kufra nezmestím. Osvedčilo sa mi však baliť do vákuových vriec (tie, čo sa dajú vysať vysávačom), stoja pár eur a ušetria kopu miesta.
4 hodiny ráno, letisko Bratislava. Ešte som nevedela, čo ma čaká.
A hneď po mojom odchode vyrazí na cestu škatuľa plná vecí, ktoré sme nedostali do lietadla, ale budem ich potrebovať pred tým, než znovu prídem domov. Určite si zistite, čo všetko si potrebujete dokúpiť, nebudete potom nemilo prekvapení. Našťastie, existuje služba, ktorá má pripravené balíčky, a vás už pri príchode môžu čakať periny aj s obliečkami, či celá základná kuchynská výbava. V mojom prípade to bol unikitout.
Poriadok
Myslím, že toto je základná vec, ak sa nechcete stratiť v celom systéme. Na začiatku to tak nevyzerá, ale potvrdení, žiadostí, listov, zmlúv a mailov sa nazbiera neúrekom. Kým by ste prehľadali všetky portály, na ktoré sa zaregistrujete a cez ktoré budete komunikovať, zaberie to kopu času a možno to ani nenájdete. Všetky veci, ktoré vám prídu poštou, či už od univerzity alebo pôžičkovej spoločnosti, si odkladajte. Dostanete prihlasovacie mená a heslá, ktoré slúžia aj na identifikáciu.
Takisto sa uistite, či máte všetko, čo potrebujete na registráciu na štúdium – napríklad preložené a potvrdené vysvedčenie či európsku kartičku poistenca. Vybavte si všetky záväzky, ktoré na Slovensku máte. Bankový účet, sociálnu aj zdravotnú poisťovňu, mobilného operátora. Ak neprinesiete všetky potrebné papiere, kvôli svojej nevedomosti môžete vy alebo vaši rodičia prísť o nemalú sumu peňazí.
Nezabudnite ani na potvrdenie o návšteve školy a o tom, že i vaša vysoká škola patrí do zoznamu uznaných škôl na ministerstve školstva. Bez byrokracie sa jednoducho nezaobídeme.
Zmluvu o nájme budete potrebovať aj neskôr v Anglicku, maily s informáciami či príručkami je celkom príjemné mať hneď poruke. A hlavne, postupujte podľa pokynov od univerzity, oplatí sa to. Vyhnete sa nedorozumeniam a urýchlite celý proces registrácie. A ak stále máte nejasnosti, nebojte sa do školy napísať či zavolať. Ako mi pri rozhovore neustále pripomínali – žiadna otázka nie je hlúpa.
Dúfam, že som na nič nezabudla, domov to už odteraz nebude na skok. No neprekáža to – o tri týždne mi príde predsa balík!