Blog
Európske jazykové skupiny a rodiny

Európske jazykové skupiny a rodiny
Redakcia
22.07.2024

Európa je domovom rôznych jazykových skupín a rodín, ktoré tvoria bohatú jazykovú mozaiku. Tieto jazyky sú výsledkom tisícročí historického vývoja, migrácií a kultúrnych interakcií, ktoré formovali jazykové hranice a identity. V tomto článku sa venujeme hlbokému preskúmaniu jazykových skupín v Európe, ich histórii, rozdeleniu a zaujímavostiam.

Ako a prečo jazykové rodiny a skupiny vznikli

Jazykové rodiny vznikali v dôsledku migrácií a kultúrnych výmen medzi rôznymi skupinami ľudí. Keď sa ľudia presúvali a usadzovali v nových oblastiach, ich jazyky sa postupne vyvíjali a diverzifikovali. Tento proces bol poháňaný potrebou adaptácie na nové prostredia a sociálne kontexty. Historické udalosti ako dobyvačné ťaženia, obchodné cesty a politické zmeny taktiež prispeli k formovaniu jazykových rodín a skupín.

Aký je rozdiel medzi jazykovými skupinami a jazykovými rodinami

Jazykové rodiny sú široké kategórie jazykov, ktoré zdieľajú spoločný prapôvodný jazyk. Napríklad indoeurópska jazyková rodina zahŕňa jazyky ako gréčtina, latinčina a sanskrt. Jazykové skupiny sú podskupiny v rámci týchto rodín, ktoré majú bližšie jazykové a kultúrne podobnosti. Napríklad germánske jazyky sú skupinou v rámci indoeurópskej rodiny, zahŕňajúcou angličtinu, nemčinu a švédčinu.

Mapa európskych jazykových rodín

mapa európskych jazykových rodín

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Languages_of_Europe

Popis každej jazykovej skupiny v Európe


Germánske jazyky:

Krajiny: Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, Nórsko, Švédsko, Dánsko, Island, Veľká Británia, Holandsko.

História: Germánske jazyky sa vyvinuli z prapôvodného germánskeho jazyka. V stredoveku sa začali výrazne diferencovať v dôsledku politických a geografických hraníc.

Charakteristiky: Typickými znakmi germánskych jazykov sú fonetické zmeny a gramatické štruktúry, napríklad použitie určitých členov v nemčine.

Delenie:

  • Severogermánske jazyky: Švédčina, dánčina, nórčina, islandčina, faerčina.
  • Západogermánske jazyky: Angličtina, nemčina, holandčina, frízština.
  • Východogermánske jazyky: Gotika (dnes už vyhynutá).

Zaujímavé fakty:

  • Angličtina má viac ako 400 miliónov rodených hovoriacich a je najpoužívanejším jazykom na internete.
  • Nemčina je najpoužívanejším materinským jazykom v Európskej únii.

Románske jazyky:

Krajiny: Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Rumunsko.

História: Románske jazyky pochádzajú z vulgárnej latinčiny, ktorá bola rozšírená po celej Rímskej ríši. Po páde Ríma sa tieto jazyky vyvinuli do súčasných podôb.

Charakteristiky: Románske jazyky zdieľajú mnoho gramatických a lexikálnych znakov. Napríklad španielčina a taliančina majú podobné slovesné konjugácie a slovnú zásobu.

Delenie:

  • Západorománske jazyky: Španielčina, portugalčina, katalánčina.
  • Italorománske jazyky: Taliančina, rétorománčina.
  • Východorománske jazyky: Rumunčina, moldavčina.

Zaujímavé fakty:

  • Španielčina je druhým najrozšírenejším jazykom na svete podľa počtu rodených hovoriacich.
  • Francúzština bola historicky jazykom diplomacie a je oficiálnym jazykom v mnohých medzinárodných organizáciách.

Ugrofínske jazyky:

Krajiny: Fínsko, Estónsko, Maďarsko.

História: Ugrofínske jazyky sú starobylé a majú svoj pôvod v oblasti Uralu. Postupne sa tieto národy presunuli na západ a usadili sa v dnešnom Fínsku, Estónsku a Maďarsku.

Charakteristiky: Tieto jazyky majú komplexné gramatické systémy a odlišujú sa od indoeurópskych jazykov v syntaxe a morfológii.

Delenie:

  • Fínsko-permské jazyky: Fínčina, estónčina, karelčina.
  • Ugrické jazyky: Maďarčina, chantyjština, mansijština.

Zaujímavé fakty:

  • Fínčina a estónčina sú si vzájomne veľmi podobné a často sa považujú za jazykových príbuzných.
  • Maďarčina je unikátnym spôsobom izolovaný jazyk a jej gramatika je veľmi odlišná od okolitých jazykov.

Slovanské jazyky:

Krajiny: Rusko, Poľsko, Česká republika, Slovensko, Bulharsko, Srbsko, Chorvátsko.

História: Slovanské jazyky vznikli z praslovančiny a delia sa na tri hlavné skupiny: západoslovanské, východoslovanské a južnoslovanské. Každá skupina sa vyvíjala v odlišných historických a geografických podmienkach.

Charakteristiky: Tieto jazyky majú spoločné gramatické prvky, ako sú pádové systémy a voľný slovosled. Východoslovanské jazyky, napríklad ruština, používajú cyriliku, zatiaľ čo západoslovanské jazyky, ako poľština, používajú latinku.

Delenie:

  • Západoslovanské jazyky: Poľština, čeština, slovenčina.
  • Východoslovanské jazyky: Ruština, ukrajinčina, bieloruština.
  • Južnoslovanské jazyky: Srbčina, chorvátčina, bulharčina, slovinčina, macedónčina.

Zaujímavé fakty:

  • Ruština je najrozšírenejší materinský jazyk v Európe a prvý jazyk, ktorým sa hovorilo vo vesmíre.
  • Poľština má približne 60 miliónov hovoriacich a je jedným z najťažších jazykov na učenie kvôli komplexnej gramatike.

Baltské jazyky:

Krajiny: Litva, Lotyšsko.

História: Baltské jazyky sú jedny z najstarších jazykov v Európe. Ich pôvod siaha až do indoeurópskeho prajazyka. Dnes sú používané iba dva hlavné baltské jazyky: litovčina a lotyština.

Charakteristiky: Baltské jazyky sú známe svojimi archaickými rysmi, ktoré sú bližšie k pôvodnému indoeurópskemu jazyku ako mnohé iné európske jazyky.

Zaujímavé fakty: 

  • Litovčina je jedným z najstarších živých jazykov a jej gramatika je veľmi podobná starým indoeurópskym jazykom. 
  • Lotyština a litovčina, napriek ich podobnostiam, nie sú vzájomne zrozumiteľné a majú významné lexikálne a gramatické rozdiely

Keltské jazyky:

Krajiny: Írsko, Spojené kráľovstvo (Škótsko, Wales), Bretónsko (Francúzsko). 

História: Keltské jazyky majú starobylý pôvod a kedysi boli rozšírené po celej Európe. Vplyvom rímskej expanzie a neskorších migrácií sa keltské jazyky stiahli na perifériu kontinentu. 

Charakteristiky: Keltské jazyky sú známe svojimi jedinečnými gramatickými štruktúrami, vrátane použitia predložiek a zložitých slovesných systémov. Delenie: Goidelské (gaelské) jazyky: Írčina, škótska gaelčina, mančina. Britské (brytonické) jazyky: Welština, bretónčina, kornčina. 

Zaujímavé fakty: 

  • Írčina je jedným z najstarších písaných jazykov v Európe, s bohatou literárnou tradíciou. 
  • Welština má silnú podporu a je jedným z úradných jazykov Walesu, pričom sa používa v školách a médiách.

Albánske jazyky:

Krajiny: Albánsko, Kosovo, Severné Macedónsko. 

História: Albánsky jazyk je izolovaný indoeurópsky jazyk s nejasným pôvodom. V priebehu storočí absorboval mnoho prvkov zo susedných jazykov vrátane gréčtiny, latinky, slovanských jazykov a turečtiny. 

Charakteristiky: Albánčina má bohatú morfologickú štruktúru a množstvo dialektov, ktoré sa delia na gegský a toskický dialekt. 

Zaujímavé fakty: 

  • Albánčina je jediným prežívajúcim jazykom z ilýrskej jazykovej rodiny. 
  • Albánsko je jednou z mála krajín, kde sa používa jedinečný latinský abecedný systém pre zápis tohto jazyka.

Helénske jazyky:

Krajiny: Grécko, Cyprus. 

História: Gréčtina má jedinečné postavenie ako jeden z najstarších zaznamenaných jazykov s nepretržitou históriou. Jej korene siahajú až do mykénskej doby a klasickej antiky. 

Charakteristiky: Gréčtina má komplexnú gramatiku a bohatú slovnú zásobu. Existuje v mnohých formách, od starogréčtiny po modernú gréčtinu. 

Zaujímavé fakty: 

  • Gréčtina má bohatú literárnu tradíciu, ktorá zahŕňa diela ako Homérove eposy a Platónove filozofické texty. 
  • Moderná gréčtina sa vyvinula z koiné gréčtiny, ktorá bola používaná v helenistickom svete.

Každá z týchto jazykových rodín a skupín prispieva k jedinečnému kultúrnemu a historickému dedičstvu Európy. Jazyková diverzita kontinentu je nielen dôkazom jeho bohatej minulosti, ale aj živým prejavom kultúrneho bohatstva a dynamiky, ktorá formuje modernú Európu.

 

Najnovšie články blogu

Prečo si vybrať Interstudy?

  • Vyznáme sa v tom, čo robíme, a robíme to radi. Chceme svoje skúsenosti uplatniť vo Váš prospech.
  • Máme pre Vás viac ako 200 starostlivo vyberaných jazykových škôl, desiatky stredoškolských programov v 17 krajinách sveta, a viac ako 50 štátnych univerzít, na ktorých sa už takmer 20 rokov vzdelávajú aj Slováci.
  • Poskytujeme kvalitné poradenstvo a profesionálny servis. Každý pobyt, či už krátkodobý jazykový kurz, akademický rok, stredoškolský výmenný program alebo univerzitné štúdium je pre Vás veľkou investíciou. Uvedomujeme si zodpovednosť, ktorú si vyžaduje práca s ľuďmi a vo svojej práci dbáme na každý detail.  
  • Sme tam, kde sa stretávajú najvýznamnejší aktéri v oblasti medzinárodného vzdelávania. Pravidelne sa zúčastňujeme na konferenciách a workshopoch v zahraničí.
  • Sme vždy krok (alebo niekoľko krokov) pred konkurenciou! Ako prví sme na Slovensku uviedli niekoľko nových možností zahraničného vzdelávania: vysokoškolské štúdium vo Veľkej Británii, DánskuHolandsku, Fínsku a Belgicku, jazykové kurzy v domove učiteľa, americký stredoškolský program s výberom lokality a mnoho ďalších. 
  • Sme nezávislí, svoje partnerské inštitúcie si slobodne vyberáme, so všetkými vzdelávacími inštitúciami a organizáciami máme priamu spoluprácu. Našu ponuku prispôsobujeme potrebám našich klientov a každému poradíme na základe jeho individuálnej situácie.  

Skúsenosti
našich študentov

  • Študovala som na Southampton Solent University odbor Tourism Management with Cruise and Travel Operations. Po skončení štúdia som sa vrátila na Slovensko, VŠ v Anglicku bola skvelá skúsenosť a nikdy som neľutovala, že som sa rozhodla študovať práve tam. Počas štúdia som získala neoceniteľné skúsenosti s prácou v cestovnom ruchu, vždy som však chcela niečo dokázať sama a pevne verím, že sa so svojou firmou presadím na trhu a budem úspešná :)

  • Najväčší prínos vidím v pobyte v medzikulturálnom prostrední, kde dorozumievacím jazykom bola angličtina. Dodalo mi to pocit istoty, obohatilo o slovnú zásobu, zoznámila som sa s ľudmi z rozličných krajín sveta a zdieľala s nimi svoje názory a postoje. Táto skúsenosť ma veľmi obohatila nielen na úrovni jazyka, ale aj ako človeka. Odporúčam :-) Som spokojná s kvalitou štúdia na škole a z ich individuálnym prístupom ku žiakovi (ako klientovi).

  • Bola to výborná skúsenosť. Metóda výučby bola veľmi pútavá, iná ako bežné jazykové kurzy na Slovensku. Za krátky čas som cítila obrovský progress, myslím že toto by som doma nedosiahla ani za rok. A je to najmä vďaka spojeniu výučby na škole s okamžitým použitím v praxi, v reálnom živote. Odteraz si namiesto letnej pobytovej dovolenky na pláži budem vyberať učenie jazyka na nejakom zaujímavom mieste na svete.

  • Prostredníctvom agentúry InterStudy som odišiel do Londýna a začal svoje bakalárske štúdium. Vďaka štúdiu v zahraničí sa mi v nasledujúcom roku podarilo dostať na jednu z najprestížnejších škôl na svete, London Business School, kde som vyštudoval Masters in Management. Odísť študovať do zahraničia bolo určite výborné rozhodnutie.

  • Jazykový pobyt v Málage bol tou najlepšou voľbou, akú som mohla toto leto urobiť a neľutujem ani sekundu, čo som tam strávila. Jednak mi pomohol v rozprávaní, mala som vynikajúcu rodinu a po druhé som viac samostatnejšia a určite som vďačná za túto skúsenosť. Bola som so všetkým veľmi spokojná. V budúcnosti sa do školy Málaga Sí určite chcem vrátiť.

  • Vďaka InterStudy som sa dostal na vysokú školu vo Veľkej Británii hneď po skončení gymnázia. Na University of Bedfordshire, severne od Londýna, som tri roky študoval informatiku a robotiku. Na magisterské štúdium som sa potom prihlásil v Škótsku na University of Edinburgh. Tu sa mi naskytla príležitosť pokračovať v štúdiu ako PhD na jednej z popredných univerzít vo svete a pracovať na výskume v oblasti robotiky na národných a európskych projektoch.

  • Pobyt mi dodal istotu pri konverzácii v anglickom jazyku, ktorá mi pri rozhovoroch tak veľmi chýbala. Naštartoval aj moju chuť pokračovať v učení ďalej, aby som mohol postupne moje "anglické puzzle" dopĺňať. Mám z tohto prázdninového kurzu veľmi dobrý pocit a hlavne zo seba.

Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
stačí pár krokov a ľahko zistíte cenu vybraného jazykového kurzu a ďalších požadovaných služieb
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612
E-mail: info@interstudy.sk