Vysokoškolské štúdium v zahraničí
22.11.2018
No, drahí moji. Kde začať? Sám neviem. Predtým ako sa dostanem k samotnému názvu, rád by som Vám opísal moju cestu na univerzitu v Anglicku a celkový priebeh prijatia.
Momentálne študujem Film, Radio and Television na Canterbury Christ Church University. Bola to veľmi dlhá a náročná cesta. Neviem ako to zvládali ostatní, no mne to dalo zabrať (smiech).
Prvé kroky do neznáma
Všetko sa to začalo prednáškou o štúdiu v zahraničí. Odbehol som tam z nášho DOD, v tom čase ešte na Hotelovej akadémii, keď som spolužiakom ako maturant prednášal o mojej ročnej stáži vo Francúzsku. Po tomto roku som si aj myslel, že skončím niekde zahraničí. Ako sa hovorí, keď raz niečo vyskúšaš, chceš to zažiť znova.
Vráťme sa teda k prednáške. Pani sa nám predstavila ako výkonná pracovníčka z agentúry Interstudy a prednášala o možnostiach štúdia. Postupne som sa v tom strácal, no dohodol som si termín stretnutia a začalo sa to rozbiehať.
Môj najväčší strach bol z angličtiny pred maturitou. Hovoril som si, že do toho Anglicka sa jednoducho musím dostať a maturita bola doslova kľúčom k štúdiu.
Určite ste už počuli, že ľudia v Interstudy sú veľmi milí a nápomocní. Je to naozaj tak. Odporučili mi native-speakera zo Škótska, ktorý pracuje iba o poschodie vyššie (smiech). Andy mi pomohol s mojím personal statementom (preklínam to) a rovnako ma aj dokonale pripravil na obávanú maturitu. Nič vašu angličtinu nezlepší viac než aktívne sa rozprávať s domorodcom.
Samotná prihláška a jej issues
Maturitou sa prijatie nekončí. Veľmi dôležitý je výber univerzít (5) a hlavne dôkladné prehodnotenie odboru, ktorý chcete študovať. Personal statement píšete iba jeden a v ňom obsiahnete ,,industry“ (v mojom prípade to boli médiá). Ten neskôr zašlete na všetky univerzity.
Prihlášky na školy posielate cez portál UCAS, kde uvádzate kompletnú celú maturitu s predmetmi, známkami, priemerom. Tento systém sa mi veľmi páči. Celková prihláška na päť škôl stojí iba 30 eur. V porovnaní so slovenskými poštami je to výhra a pri všetkých tých poplatkoch si aspoň raz doslova vydýchnete.
Vždy sa ale musíte rozhodnúť pre dve z piatich škôl (prioritná a druhá do zálohy). Toto rozhodnutie mi trvalo veľmi dlho a po potvrdení som sa cítil hrozne. Netušil som, či bol môj výber správny. Niečo ma na túto školu ťahalo, no stále neviem, čo to bolo. Verím, že raz si na to odpoviem.
V neposlednom rade si určite musíte vybaviť školné, ktoré je dosť vysoké. Splácanie je však na druhej strane pre nás, študentov, neuveriteľne výhodné.
Nástup na školu a ten ,, jeden“
Môj nástup na školu bol dosť komický. Zápis mojej kategórie bol v deň môjho odletu. Vyvolával som na školu a pýtal sa, či môžem prísť deň neskôr. Pani sa na druhej strane telefónu zasmiala a upokojila ma. Vraj to nie je žiaden problém. Zistil som, že žiaci prichádzali na registráciu ešte ďalšie dva týždne po mne.
Pár dní na to naša univerzita organizovala uvítací event pre prvákov a vtedy sa to začalo (konečne názov článku (smiech)). Hneď po tomto evente som spoznal jedného Košičana. Zoznámil ma s ďalším chlapcom z Nitry a už nás bolo vyše desať. Prvý týždeň sa volá Freshers Week a ten sme si nadmieru užili.
Každý deň sme boli spolu a to ani nehovorím o večeroch. Úprimne povedané, nepamätám si jediný večer, kedy by sme sedeli doma a pozerali filmy. Vždy sme išli niekam von a ako praví Slováci sme sa veselo opýtali ,,nedáme si za jeden“? Znie to síce nezodpovedne, no berte to s nadhľadom. Videli ste v Anglicku ceny alkoholu? :D
Mnohí hovoria, aby sme kvôli angličtine obmedzili styk so Slovákmi (budete jej mať viac než dosť na hodinách v škole), ale práve táto situácia, keď sme sa objavili na rovnakej lodi, nás utužila a teraz z nás je perfektná slovenská únia z Canterbury.