Stredoškolské štúdium v zahraničí
25.09.2018
Ach, to rozhodovanie, že? Ak máš aj ty zmiešané pocity pri výbere školy, nie si v tom sám. Z mojej skúsenosti ti radím: Určite si vyber krajinu, ktorá ťa vždy lákala, aj keď je to ťažšia cesta. U mňa napokon vyhralo Nemecko a malebné mesto Potsdam, hneď vedľa Berlína.
No ale pekne po poriadku. V tomto článku začneme školou.
Prvé dni ako nemecká študentka
V prvý deň som prišla skôr. Chcela som si v kľude prejsť školu, zistiť, kde čo je. Určite to sprav tiež, budeš mať väčší prehľad a nebudeš sa cítiť stratený.
Všetci sa mi zdali strašne odmeraní. Nikto nevedel, kto som a že nie som rodená Nemka, pretože ma na žiadnej hodine nepredstavili. Takže prvé momenty boli celkom zvláštne.
Toto sú moje tipy, ako prvé dni prežiť s čo najmenšou ujmou na sebavedomí :)
Nemci majú ževraj v povahe byť uzavretejší a odmeraní, no je to veľmi individuálne. Povedala som si, že vykročím tou správnou nohou a na začiatku každého bloku som prišla za učiteľkou/učiteľom a predstavila sa.
Je to fajn spôsob, ako ich lepšie spoznáš a budú ťa vedieť zaradiť. Denne odučia stovky žiakov a takto im to trošku ulahčíš.
Neboj sa osloviť ľudí v škole, buď zhovorčivý a usmiaty. Začni s vetou, že si výmenná študentka/študent a určite nebude núdza o ľudí, ktorí ti radi pomôžu nájsť triedu alebo ti ukážu niečo v meste.
Little side tip: Keď náhodou aj vieš, kde máš všetky hodiny, spýtaj sa niekoho a hneď máš možno novú parťáčku na sobotňajší výlet :).
Nemaj stres z nových predmetov. Príď za učiteľom, že si napríklad nikdy nemal hudbu, ale rád by si to vyskúšal. Určite ťa podporí a pomôže ti. Nestrácaj čas s obavami a úplne sa do toho ponor. Nasávaj každú novú informáciu, ktorú môžeš.
Je štúdium v Nemecku ťažšie ako na Slovensku?
Nemyslím si, že to je o toľko ťažšie alebo niečo nezvládnuteľné. Skôr niečo iné. Určite sa priprav, že zmätok a prekladač budú počas prvých týždňov tvoji najlepší kamoši. Predsa len, celé vyučovanie je v nemčine a narazíš na plno odborných výrazov. Nenechaj sa tým zastrašiť a sústreď sa najmä na jazyk.
Priebeh blokov je veľmi uvoľnený a priateľský. Učitelia pri výklade používajú množstvo pomôcok (videá, dokumenty, prezentácie, pokusy).
Pracujeme najmä sami. Napríklad, na matematickom bloku nám prvé dve hodiny učiteľka len vysvetľovala, potom nám zaslala učivo, úlohy, riešenia na aplikáciu a najbližšie hodiny pracujeme sami a pomáhame si navzájom. Pravdaže, ona dohliada na našu prácu a vysvetlí nám, ak náhodou niečomu nerozumieme.
Aké sú najväčšie rozdiely medzi slovenským a nemeckým systémom štúdia?
- nemáme klasické 60 min. hodiny, ale 90 min.
- hodiny nazývame blokmi, a tak sa celý náš deň skladá z blokov
- začiatok školy: druhým blokom (10:10) alebo prvým blokom (8:15)
- koniec: štvrtým blokom (15:35) alebo piatym blokom (17:35) - koniec piatym blokom máme raz v nepárnom týždni
- rozvrh máme rozdelený na párny a nepárny týždeň
- je tu rôznorodý výber z voliteľných predmetov, tri z nich si musíš vybrať: (sociálna komunikácia, mediálna komunikácia, psychológia, ekonómia, právo, geografia, umenie, hudba, divadlo, dejiny...)
- ja osobne cítim veľkú podporu spoločenskovedných predmetov a umenia, čo je príjemná zmena
- z voliteľných predmetov ako sú umenie, hudba, divadlo musíme mať minimálne jeden
- z predmetov ako sú fyzika, chémia, biológia sú povinné dva, ktoré si vyberieš na začiatku roka
- dávaj si pozor, aby si si učiteľov nepomýlil so spolužiakmi (mne sa to stalo a je to celkom zaujímavé :)
Všetky tieto informácie platia pre môj 12. ročník gymnázia, takže to ber len orientačne. Na každej škole to môže byť inak :).
Neboj sa urobiť prvý krok
Nezabudni, na výmennom programe si práve preto, aby si si našiel nových kamarátov z celého sveta. Moju prvú kamošku som si našla práve tak, že sme sa na seba jednoducho usmiali. Vďaka nej som spoznala celú partiu úžasných ľudí, no o tom v ďalšom článku...