Vysokoškolské štúdium v zahraničí
02.11.2017
Už o pár dní odchádzam študovať a žiť do holandského Groningenu.
Nikdy predtým som neuvažovala o odchode do zahraničia. Odmalička som mala kopu koníčkov, ktoré mi vypĺňali takmer všetok voľný čas a bola som spokojná s tým, čo robím. Venovala som sa kresleniu, spievaniu, hraniu na hudobné nástroje, až po tanec na súťažnej úrovni.
Jednoducho, mala som stále čo robiť. Nebol dôvod rozmýšlať nad odchodom – rodičia ma podporovali a aj v súťažení sa mi celkom darilo.
Malo to však aj svoje nevýhody: nikdy som Slovensko neopustila na dlhšie ako dva týždne, pretože som si nemohla dovoliť vynechať tréningy. Vôbec by mi vtedy nenapadlo, že by som to mohla akokoľvek zmeniť, a nieto ešte odísť takmer natrvalo. Tak ako som dospela k takémuto veľkému rozhodnutiu?
Tu je 5 bodov, ktoré spôsobili, že môj život sa čoskoro veľmi zmení:
1.) Chcem nájsť samú seba
V stredoškolskom veku som sa začala cítiť v istom smere obmedzovaná. Prítomnosťou rodiny a jej očakávaní, blížiacej sa dospelosti, či konfliktom medzi mojimi názormi a názormi okolia. Začala som cítiť potrebu vytvoriť si vlastné názory, vlastnú osobnosť. Začala som cítiť potrebu naučiť sa postarať sa sama o seba. A viem, že jediným spôsobom je osobná skúsenosť.
Nikto mi nemôže vysvetliť, ako sa to robí - musím na to prísť sama. (A taktiež mi nikto nebude nadávať za neskorý príchod domov. ;))
2.) Už nebudem mať pochybnosti
Ovplyvnili ma aj moje neustále pochybnosti o svojich jazykových schopnostiach. A to aj napriek tomu, že som z angličtiny mala takmer vždy jednotku na vysvedčení, zmaturovala som na jednotku a aj som úspešne urobila certifikát na úroveň C1 (už dosť bolo samochvály). Nikdy som nemala pocit, že ju naozaj dobre ovládam.
A preto si myslím, že príchod do prostredia, kde nebudem mať inú možnosť ako dorozumieť sa v cudzom jazyku, je úžasná možnosť, aby som o sebe konečne pochybovať prestala.
3.) Koniec stereotypom
Keď niekde žijem príliš dlho, začínam sa dostávať do stereotypu. Možno sa to stáva aj vám. Stále tí istí ľudia, tie isté aktivity, tie isté zvyky a tradície... A čo tak to celé narušiť! Odísť študovať do zahraničia znamená nielen spoznať nových ľudí, ale aj ľudí, ktorí budú noví svojim zmýšľaním, kultúrou a určite aj prízvukom. Zahraničné školy predsa ponúkajú multikultúrnu spleť študentov z celého sveta :).
4.) Je čas plniť si svoje sny…
Snívala som o cestovaní a spoznávaní sveta, nových kultúr a ľudí. Vzhľadom na rôzne povinnosti a aktivity som však nikdy Slovensko neopustila na dlhšie ako 2 týždne. Vždy ma tu niečo držalo. A to mi spôsobovalo ešte väčšiu túžbu odísť raz pozrieť svet. Od všetkého sa odpútať. Štúdium v Holandsku je len prvý krok. Mám možnosť chodiť na rôzne projekty a výmenné pobyty či Erasmus... A nemusím čakať, kým dospejem, doštudujem, dopracujem... ehm :D.
5.) Kvalita škôl v zahraničí
Niektoré zahraničné školy sú v porovnaní s tými našimi zatiaľ kvalitnejšie - čo sa týka vzdelania aj vybavenia. Samozrejme, česť výnimkám, aj na Slovensku sa nachádzajú niektoré veľmi dobré a uznávané vysoké školy. V svetových či európskych rebríčkoch sa však málokedy dostanú do popredia. Zahraničné školy boli preto lákadlom aj pre mňa - to však nevylučuje možnosť, že sa na Slovensko vrátim (a možno aj študovať, ktovie).
Predpokladám, že to nebude jednoduché. Nie, určite to nebude jednoduché :D. Nebudem tam mať rodinu, ktorá za mnou kedykoľvek dobehne. Nebude mi mať kto variť, prať, voziť ma a podobne. Ale nie je to výzva? Skúsiť si úplne samostatný život. Napriek všetkým strastiam a problémom, ktoré možno nastanú, sa naozaj teším. Veď strach nie je dôvod na to, aby som ostala sedieť doma na zadku ;)