Stredoškolské štúdium v zahraničí
21.12.2018
Ahojte!
Výlet do Toronta a na Niagarské vodopády (ktorý som vám spomínala vo svojom predošlom článku) dopadol skvele. Na prvú večeru sme sa preniesli do minulosti - popri jedení sme totiž mali šancu naživo vidieť gladiátorov a ich boj.
Dojmy z výletu
Toronto by sa dalo nazvať kanadským New Yorkom, bolo plné kultúry z celého sveta a dali sa v ňom nájsť aj historické budovy aj moderné mrakodrapy ako napríklad CN Tower, z ktorej je neskutočný výhľad.
Niagarské vodopády sú neopísateľne krásne, určite sa ich oplatí pozrieť. Zažili sme aj trochu adrenalínu - posledný deň sme navštívili Canada’s Wonderland, niektoré horské dráhy boli príjemne zábavné a z iných šiel menší strach.
Asi mesiac po výlete do Toronta som sa na jeden deň išla pozrieť do Montréalu. Prešla som sa po historickom meste, ktoré práve vďaka francúzskej kolonizácii pripomínalo európsku architektúru.
Zavítali sme aj do múzea Grévin, kde som sa odfotila s figurínou kanadského veľmi sympatického premiéra a na večeru sme mali poutine s duseným mäsom, ktoré je tradičné pre Montréal.
Teraz ma čakajú kanadské Vianoce
Vianočná výzdoba bola prítomná už koncom novembra v nákupných centrách, avšak v centre mesta len od decembra ako sa patrí. Myslím, že pre väčšinu ľudí prichádza vianočná atmosféra začiatkom decembra a to je jedným z dôvodov pre ďalšie kanadské podujatie, ktoré začína 3.12.: Christmas Lights on the Parliament’s Building.
Živá hudba, vianočné priania, piesne a koledy, ohňostroj, vianočné motívy premietané na budovu Parlamentu, beavertails a horúca čokoláda zadarmo a samozrejme tuhá zima (vďaka ktorej každoročne zamŕza 7 km dlhý Rideau Canal, na ktorom sa potom každý naplno môže korčuľovať).
V Bratislave nájdete dva veľké stromčeky na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí, v Ottawe nájdete dvojnásobok: v Národnej Galérii, vedľa budovy Múzea histórie, pred Ottawskou radnicou a samozrejme pred pavilónom, vo vnútri ktorého sa nachádzajú Vianočné trhy, ktoré som bola navštíviť cez víkend. Je to tam veľmi milé, rôzne druhy jedál či hračiek a hudbu zabezpečovali dvaja páni, ktorí spievali a hrali na gitarách.
Vianočná štedrovečerná večera je 24. decembra a pozostáva z plnenej morky so zemiakovým pyré, brusnicovej a gravy omáčky, zeleniny ako mrkva, paštrnák či turín a ako dezert Kanaďania podávajú jablkový alebo tekvicový pie či hrozienkový pudding. Rozbaľovanie darčekov je 25. decembra ráno.
Problém s francúzštinou vyriešený
Ešte jedna posledná novinka: V poslednom blogu som sa vám tiež priznala, že si hľadám konverzáciu z francúzskeho jazyka navyše, čo sa podarilo vyriešiť. Každý štvrtok mám po vyučovaní hodinu navyše, na ktorej väčšinou pracujeme na počúvaní alebo trénujeme rozprávanie, totiž s tým mám najväčší problém. Pomimo toho mi profesorka požičala aj knižku a poradila mnoho iných spôsobov na zlepšovanie francúzštiny.
Stále platí, že pokiaľ máte otázky hocijakého typu, ozvite sa na Instagrame :) A ak by ste chceli vianočné sviatky (a celý semester) stráviť podobne, prečítajte si viac o strednej škole v Kanade.