Vysokoškolské štúdium v zahraničí
24.01.2018
Keď sa povie Holandsko, veľa ľudí si predstaví práve Amsterdam. Nečudo. Je to naozaj krásne mesto. Vidieť ho je zážitok. Priťahuje najmä mladých, ktorých okrem kvalitného štúdia láka to, čo je u nás zakázané. Krajina ako celok však ponúka oveľa viac.
Po Amsterdame a Rotterdame je Haag tretie najväčšie mesto v Holandsku. Leží od nich menej ako hodinu cesty. Za svoju popularitu (aspoň v určitých kruhoch) vďačí tomu, že tu sídli parlament, vláda, kráľovská rodina a medzinárodný súdny dvor. Inak má obyvateľov asi ako Bratislava.
Nachádza sa tu viacero univerzít. Tak ako tá moja - InHolland. Študentov je tu dosť, rovnako ako príležitostí sa zabaviť. Ale úprimne, Holanďania nie sú úplne party národ. To zažijete skôr v Amsterdame.
Čaro Haagu sa ukrýva inde. Mesto je naozaj krásne, čisté, moderné, nie príliš hlučné či preľudnené. Je to multikultúrne miesto, ktoré víta turistov. No a čerešničkou na torte je cca 10 kilometrov dlhá, piesočná pláž.
Najznámejšou častou je Schveningen - plná barov, reštaurácií a obchodov. Nájdu sa ale aj menšie, rovnako krásne, len pokojnejšie miesta - vhodné na relax. Už len pohlaď vás dokáže nabiť pozitívnou energiou. Na kúpanie býva zima. To ma ale neodradilo sa neraz hodiť do vĺn. Neodolala som.
Klasické holandské…
Jediné, čo môže skaziť krásny deň na pláži, je typické dutch weather.
To je vlastne aj dôvodom, prečo nie je Holandsko vyhlásenou dovolenkovou destináciou. Áno, je to pravda. Veľa tu prší. No a najlepšie je, keď do toho ešte aj fúka. Čo je tiež často.
Zabudnite na dáždnik. Nielen, že sa vám s nim pôjde ťažko na bicykli. Navyše vám ho vietor po chvíľke buď vezme, alebo aspoň prevráti. Idylka. A na predpoveď sa môžete tiež vykašlať. Predpoveď počasia sa mení rýchlejšie, ako ju stihnú meteorológia aktualizovať.
Ak vám ale nevadí trocha vody (ani tých par hektolitrov ročne), je to perfektné mesto.
MHDčkou som veľakrát nešla,ale keď áno, každý si tam s úsmevom pospevoval, alebo pískal pesničku. Keď sedím ráno na balkóne a pijem kávu, okoloidúci mi mávajú. Ani neviem, či sú moji susedia. Nikto sa nikam neponáhľa, sú zdvorilí, no udržiavajú si diskrétny odstup.
Keď príde na ceny a nákupy…
Kto sa rozhodne študovať v Holandsku, musí očakávať, že ceny budú vyššie. S potravinami sa to ešte dá. Na každom rohu je Albert Hein. Tam nájdete skoro to isté, ako u nás v Albertovi. Len o trochu drahšie. Majú široký výber predpripravených a mrazených jedál. Je oveľa ťažšie nájsť surové mäso, ako si kúpiť už predpripravené steaky, guličky, naggetky, rezne alebo stehienka. A to na všetky spôsoby. To isté platí aj pre zemiaky a iné jedlá.
Inak sú za lacnejšie považované siete predajní Aldi a Jumbo. Niekde by tu mal byť aj Lidl, ale ešte som nemala to šťastie.
Cenové rozdiely sú oveľa viditeľnejšie v reštauráciách a baroch. Keď sa pozriete v solídnej reštaurácii na menu, aj vás chuť prejde. Našťastie, pre študentov sú tu vždy dobre známe Mekáče, Subwaye a Kebaby.
Poznámka: (tvrdý) alkohol hľadajte v samostatných obchodoch. Známa sieť je napr. Gall&Gall. V potravinách nájdete skôr len vína a pivá.
Za služby si tiež priplatíte. Ku kaderníčke sa radšej objednajte doma a na taxi si začnite šetriť už teraz. To sú ale veci, ktoré sa dajú zvládnuť. Horšie je, ak by ste si nevzali moju radu k srdcu, a nekúpili si bicykel. Jedna cesta električkou vyjde aj 4 eurá.
Našťastie, pre tých, ktorí sa tu zdržia sa tento problém dá riešiť. Holandsko ponúka študentom cestovanie zdarma. Sami si určia, či ho chcú využívať cez týždeň, alebo cez víkend. Aby ste sa dostali k takejto karte, potrebujete mať aj študentskú pôžičku. Tú a aj iné možnosti financovania poskytuje stránka DUO. Ako fungujú úrady, a čo všetko treba vybaviť pred nástupom do holandskej školy, si môžete prečítať v mojom predošlom článku.
Taktiež tu funguje DigiID. Keď sa so svojimi dokladmi dostanete do systému, môžete robiť všetky úkony aj z domu cez internet. Ešte som na to úplne neprišla, tak vám to poviem zase nabudúce. Tiež sa dozviete, čo treba rozhodne vidieť a skúsiť!