Vysokoškolské štúdium v zahraničí
24.08.2020
Ak sa v septembri chystáte vycestovať do prvého ročníka na univerzitu do Veľkej Británie, verím, že sú pre vás posledné týždne poriadne vzrušujúce. Možno cítite nadšenie, možno strach, možno oboje naraz a neviete, čo vás v nasledujúcich týždňoch čaká. Nebojte, je to prirodzené a zmiešané pocity som minulý rok mala aj ja - a všetci moji kamaráti, ktorí sa rozhodli študovať v zahraničí ich mali tiež. V dnešnom článku mám pre vás zopár tipov, ktoré vám cestovnú horúčku možno trochu uľahčia. Tak poďme na to!
1. Letenky
Ak sa chystáte letieť do Veľkej Británie zo Slovenska a zháňate low-cost letenku, nebude to veľký problém. Letecké spoločnosti ako Ryanair či Wizzair ponúkajú cenovo výhodné letenky hneď do niekoľkých britských miest. Nezabudnite si zistiť, ktoré letisko je k vašej univerzite najbližšie, nie vždy sa totižto oplatí letieť do Londýna. Ak študujete napríklad v Birminghame, letisko je priamo v meste a máte o starosť menej a transfer nemusíte riešiť.
Či už potrebujete na odlet fixný dátum alebo nie, určite vyskúšajte pri najbližšom bookovaní letenky vyhľadávač Azair.eu. Nech už letíte zo Slovenska, Maďarska alebo Rakúska, Azair vám vždy nájde najkratší a najlacnejší let, či už s prestupom, alebo bez. Ak rozmýšľate nad tým, kedy je najlepší čas na kúpu letenky, určite je lepšie kúpiť si ju skôr, ako neskoro. Ak si nie ste istý cenou, odporúčam portál AirHint.com, ktorý vám na základe štatistických údajov ukáže predikciu, či sa cena letenky ešte zníži a odporučí s kúpou počkať, alebo, naopak, zistí, že je cena výhodná a odporučí vám letenku čím skôr kúpiť.
2. Preprava batožiny
Pri preprave ešte chvíľku ostaneme, konkrétne pri preprave batožiny. Je prirodzené, že si pri balení budete chcieť vziať do kufra celú svoju izbu – žiaľ, je to asi nereálne a najmä nepraktické. Ja som v septembri letela s jedným 20 kg (no dobre, tak 23 kg) kufrom, s jedným 10 kg kufrom a veľkou kabelkou. Ak vás na letisku nebude čakať nikto z univerzity a budete sa prepravovať na ubytko sami, nepreceňujte svoje sily, ako som to urobila ja. Doteraz neviem, ako som zvládla prepravu po eskalátoroch, vlakoch ale aj obyčajných schodoch, kedy som držala všetku moju batožinu naraz a snažila vyjsť hore schodami z vlakovej stanice. Síce som to zapotená zvládla a mám z toho zážitok na celý život, oveľa jednoduchšie je zobrať si so sebou iba nevyhnuté veci a následne využiť prepravnú službu, ktorej kuriér vyzdvihne vaše veci doma na Slovensku a o týždeň-dva ich máte v UK. Ja som využila službu Maťko a Kubko, ktorá sídli v Birminghame, ale veci vám ich kuriéri dovezú po celej Británii.
A posledný mini tip - nezabúdajte, že šampón na vlasy či vešiaky na oblečenie sa dajú kúpiť aj v britských obchodoch a ak si niečo so sebou zabudnete zbaliť, netreba panikáriť. Všetko, čo nájdete v slovenských obchodoch, bude aj v tých britských (okrem najlepších slovenských sladkostí a bryndze, pozor na to!).
3. Lístky na Freshers week
Veľa univerzít na konci augusta predáva sadu vstupeniek na Freshers week upozorňujúc, že toto je jedinečná príležitosť a ak si lístky nekúpite, po príchode na univerzitu sa už dať kúpiť nebudú a vy ostanete zatvorený v izbe, zatiaľ čo ostatní budú večer behať po kluboch a parties. Nie je to ale úplne tak – veľa študentov bude lístky počas Freshers weeku predávať, pretože nie každý bude mať energiu žúrovať každý jeden deň týždeň vkuse (môj prípad, haha). Po druhé, veľakrát sa stane, že partia kamarátov, s ktorou sa spojíte, nebude mať sadu lístkov od univerzity a pôjde sa baviť do iných klubov. Ja som za sadu lístkov vyhodila 70 libier, našťastie sa mi podarilo asi polovicu lístkov predať a na polovicu akcií som šla a celkom som si ich užila. Ak ale kluby a párty nadovšetko milujete a viete, že lístky využijete, go for it!
Avšak, pozor. Čo sa tohtoročného koronového Freshers weeku týka, bude úplne iný, ako tie minuloročné. Preto môj tip pre tohtoročných freshers bude nekupovať žiadne lístky. Kluby vo Veľkej Británii sú stále zatvorené a neplánujú sa v najbližšej dobe otvoriť. Ak aj na internete nájdete ponuku na parties počas tohtoročného Freshers weeku, pôjde pravdepodobne iba o podvodníka, ktorý na vás chce iba zarobiť.
4. Nájdi si Czech & Slovak society
Na stránke vašej Student Union určite nájdete zoznam všetkých societies, ktoré univerzita ponúka a je dobré si dopredu zistiť, do ktorých z nich by ste sa chceli na začiatku akademického roka pridať. Ja som okrem iného hľadala aj Czech & Slovak society, pretože aj keď milujem spoznávanie ľudí z iných krajín a kultúr, počas prvého roka na univerzite som zistila, že nie je nad dobrých českých a slovenských kamarátov v zahraničí. A ako ich nájsť? Každá väčšia univerzita vo Veľkej Británii má svoju Czech & Slovak society, ktorú pravdepodobne založili českí alebo slovenskí študenti. Tú u nás som obnovila ja s mojimi kamarátmi a preto nezúfajte, ak society na univerzite nemáte – je veľmi ľahké ju založiť a nájsť cez sociálne siete ostatných českých a slovenských študentov.
Ak sa chystáte na Uni of Birmingham, určite sa nezabudnite pridať do našej society. Kontaktovať nás môžete napríklad na Facebooku.
5. Nemajte príliš veľké očakávania
Sama viem, že nemať očakávania pred presťahovaním sa do novej krajiny a na novú univerzitu je náročné. Aj keď som sa očakávania snažila nemať, samozrejme, že človek (najmä pár dní pred odletom) rozmýšľa nad tým, čo ho čaká. Moje očakávania boli úplne iné, ako samotná realita, ale nechcem povedať, že boli horšie, pretože neboli. Len boli iné. Každého zážitky a skúsenosť so štúdium v zahraničí sa líši – záleží na vašich spolubývajúcich, partii kamarátov, ktorú si nájdete, spolužiakov, ktorých spoznáte na kurze a veľa inom. Nie vždy, najmä v prvých dňoch a týždňoch ovplyvníte to, ako sa máte a ako svoje začiatky prežívate. Tie moje boli celkom náročné, ale poznám ľudí, pre ktorých bol Freshers week najlepším týždňom ich života. Každý zmeny v živote vníma inak a jediné, čo vám môžem odporučiť je byť otvorený novým možnostiam a byť vďačný za každú skúsenosť, či už pozitívnu, alebo negatívnu.
+ TIP NA ODĽAHČENIE – NEZABUDNITE SI DÁŽDNIK!
A nepremokavú bundu. A gumáky. Ak sa teda nechystáte na juh Anglicka, tam tieto veci budete potrebovať menej a v dobrom vám závidím. Ak sa ale chystáte do Birminghamu a okolia, tento tip si radšej vezmite k srdcu. Keď som priletela do Birminghamu 21.septembra ja, pršalo asi 2 týždne vkuse a prvý mesiac som slnko videla iba párkrát.
To je z mojich tipov všetko. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom štúdia v UK či priamo na Uni of Birmingham, kontaktovať ma môžete na mojom Instagrame.